5 firm chce zbudować nowy szpital miejski w Gliwicach

Nowy szpital w gliwicach

Redakcja

15 lutego 2024

14 lutego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach otwarto oferty przetargowe na budowę nowego szpitala przy ul. Kujawskiej. Zainteresowanie inwestycją było bardzo duże – w toku całej dotychczasowej procedury do UM wpłynęły 3 tysiące zapytań. Ostatecznie do przetargu na wykonawstwo zgłosiło się 5 oferentów.

Najtańszą ofertę, opiewającą na łączną kwotę 878,5 mln zł, złożyła firma MIRBUD SA – wykonawca PreZero Areny Gliwice. Jej propozycję dzieli od kolejnej najkorzystniejszej cenowo oferty ok. 9 mln zł.

Na ten moment na budowę szpitala mamy zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta ok. 364 mln zł, co pozwala na zawarcie umowy na tzw. zakres podstawowy. Obejmuje on wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Uwzględnia również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej. Istnieją też jednak możliwości zwiększenia tej kwoty, więc nie powinno być problemów z realizacją, chociaż w części, również pierwszej opcji, obejmującej pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie sprzętem medycznym. Niemniej, dla pełnej realizacji zadania, konieczne będzie pozyskanie przez nas środków zewnętrznych z Krajowego Planu Odbudowy. Stosowna informacja do Ministerstwa Zdrowia o wstępnych wynikach naszego postępowania przetargowego zostanie wysłana do Warszawy już 15 lutego – zapowiedział wiceprezydent Śpiewok.

Wybór wykonawcy inwestycji może zająć komisji przetargowej od 3 do 6 miesięcy.

Każda oferta musi być teraz dokładnie zbadana pod kątem formalnym, również pod kątem ewentualnych błędów w obliczeniu ceny czy omyłek rachunkowych i pisarskich. Następnie wykonawca, który okaże się cenowo najkorzystniejszy i otrzyma najwyższą liczbę punktów, zostanie wezwany do złożenia odpowiednich dokumentów w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Po zakończeniu ich oceniania, jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, a środki na realizację inwestycji będą dostępne, przetarg zostanie rozstrzygnięty. Oczywiście wiele będzie również zależało od złożenia ewentualnych odwołań – pierwsze wnioski oferentów o wgląd do oferty konkurenta już otrzymaliśmy –  wyjaśniała Jolanta Górecka-Wróbel, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych UM w Gliwicach.

Nowy szpital – jak zapowiadają władze Gliwic – ma być mercedesem w swojej klasie.

Budynek lecznicy, zaprojektowany na planie litery H z uwzględnieniem praktycznych i nowoczesnych rozwiązań, ma mieć 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Przewidziano, że w poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów z miejscami na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych. Zaprojektowano też nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych. Projekt objął także m.in. pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami.

Powierzchnia szpitala to około 57 tys. m2, jest także pozostawiona rezerwa pod budowę dodatkowego segmentu. Z myślą o pacjentach i odwiedzających, przy obiekcie zaprojektowano strefę relaksu – mały park od strony ul. Kujawskiej, a dla najmłodszych plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy od strony szpitalnego dziedzińca. Przewidziano również przebudowę sąsiadującego z zabudowaniami lecznicy zewnętrznego układu drogowego i realizację ponad 350 miejsc parkingowych.

powiązane artykuły:

Rondo ul Sienkiewicza Gliwice
Lokalne 15 lutego 2024

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ronda na ul. Sienkiewicza w Gliwicach. Po zakończeniu te

Okulistyka gliwice
Lokalne 20 grudnia 2023

Gliwicka lecznica dysponuje już laserem mikropulsowym, który umożliwia najbardziej zaawan

Robot chirurgiczny
Lokalne 6 grudnia 2023

Urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili już ponad 200 operacji z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3