W Gliwicach powstanie nowe rondo. Ułatwi dojazd do Instytutu Onkologii

Rondo ul Sienkiewicza Gliwice

Redakcja

15 lutego 2024

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ronda na ul. Sienkiewicza w Gliwicach. Po zakończeniu tego zadania ułatwiony będzie dojazd do Instytutu Onkologii.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych na ul. Sienkiewicza został już rozstrzygnięty. Zadaniem tym zajmie się gliwickie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, które zaoferowało wykonanie inwestycji za 2,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetu Gliwic, a także z pozyskanego przez miasto dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (połowa tzw. kosztów kwalifikowanych). Wkrótce podpisana zostanie umowa z wykonawcą, który będzie miał 8 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.

W ramach zadania, w rejonie głównego wjazdu na teren Narodowego Instytutu Onkologii (NIO), powstanie trzywlotowe rondo (w miejscu łuku drogi), chodniki oraz nowe oświetlenie uliczne wraz z doświetleniem przejść dla pieszych, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Przy okazji tego przedsięwzięcia przewidziano też m.in. przebudowę kanalizacji deszczowej oraz sieci wodociągowej, gazowej, teletechnicznej i elektroenergetycznej, renowację sieci sanitarnej.

Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za inwestycję, informuje, że projekt był na bieżąco koordynowany z przedstawicielami NIO i zharmonizowany z planami rozbudowy wewnętrznego układu drogowego tej placówki. Wcześniejszym etapem przygotowań do realizacji przedsięwzięcia było m.in. przeniesienie lokalizacji głównego wjazdu do Instytutu Onkologii z ulicy Wybrzeże Armii Krajowej właśnie na ulicę Sienkiewicza. Kluczowe znaczenie miało powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie NIO węzła Drogowej Trasy Średnicowej - wcześniej dojazd był skomplikowany i odbywał się przez centrum miasta.


powiązane artykuły:

Trasa pieszo rowerowa w gliwicach
Lokalne 14 lutego 2024

Zamknięcie wjazdu z ul. Toszeckiej w ul. Andromedy w Gliwicach oraz objazd czekać będą na

Zmiany dworzec w gliwicach
Lokalne 5 lutego 2024

Od tego tygodnia następują zmiany organizacji ruchu pod gliwickim dworcem PKP. Miasto zde

Metrorower gliwice
Lokalne 24 stycznia 2024

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła montaż 29 gliwickich stacji w ramach I faz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3