„Nowa Bytomska” w Mysłowicach nabiera realnych kształtów [WIDEO]

DSC 0362

Redakcja

3 października 2021

Milion złotych kosztował remont elewacji kamienicy przy Bytomskiej 37 w Mysłowicach. To jednak dopiero początek metamorfozy kamienic przy „Nowej Bytomskiej”.

Została przede wszystkim odnowiona elewacja i docieplona tak naprawdę tylko jedna ściana, bo pozostałe ściany, jak Państwo mogą zauważyć, są ścianami takimi, których nie można docieplić. W związku z tym odtworzyliśmy tę pierwotną elewację, ona została wyczyszczona, zabezpieczona, jeszcze raz pomalowana

- mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Kamienicy strzeże 5 kamer, które są na bieżąco obserwowane przez zewnętrzną firmę ochroniarską. Jest też element dodatkowej ochrony.

Polegającej na tym, że przy zbliżeniu się do elewacji lub przy jej dotknięciu wzbudza się alarm. Podgląd z kamer pozwala zidentyfikować pracownikom, czy jest to faktycznie próba czy to narysowania jakiegoś graffiti, czy uszkodzenia elewacji, czy jest to po prostu zwykły przypadek, że ktoś tę elewację dotknął czy nadmiernie się do niej zbliżył

- dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Projekt nie zakładał przywrócenia pierwotnego wyglądu budynku, ale do historycznego kształtu kamienicy będzie nawiązywał parter, w którym znajdują się lokale usługowe. Będą miały inny metraż i układ pomieszczeń niż dotychczasowe. Po nowym roku ruszą przetargi dla nowych najemców z zastrzeżeniem, że lokale nie będą mogły być przestrzenią magazynową ani archiwalną.

Obecnie w kamienicy znajduje się sporo pustostanów, co MZGK planuje wykorzystać, by przez dzielenie i łączenie starych, stworzyć nowe mieszkania komunalne wyposażone we wszystkie media i łazienki.

Mam nadzieję, że uda się zdobyć środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela dofinansowania na realizację mieszkań czy to socjalnych, czy komunalnych, więc będziemy się ubiegali o takie dofinansowanie

- zapowiada dyrektor Książek-Grelewicz.

Wówczas przyjdzie również czas na remont klatki schodowej. Póki co na początku przyszłego roku przy Bytomskiej ruszy drugi etap prac, czyli podłączenie kamienicy do miejskiej sieci ciepłowniczej, która jest już prowadzona w kierunku ulicy. Docelowo centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa mają pojawić się we wszystkich budynkach po tej stronie ul. Bytomskiej, zarządzanych przez MZGK.

„Nowa Bytomska” wpisuje się w kompleksowy projekt odnowy centrum Mysłowic. Jego kolejną częścią jest konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania ulic od dawnej kopalni Mysłowice aż do Promenady. Pierwszy etap konkursu już się zakończył. Pomysły architektów poznamy niebawem.

Chcielibyśmy, żeby Bytomska i Stare Miasto były przestrzenią przyjazną i bezpieczną, zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób, które do tego Starego Miasta przyjeżdżają na różne wydarzenia, festiwale czy eventy

- podkreśla Judyta Rduch, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami w MZGK.

Dofinansowanie na remont elewacji Bytomskiej 37 pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tą dotacją są też objęte remonty kamienic przy ul. Bytomskiej 27-29 i 33 oraz Strażackiej 2 i Powstańców 15.

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3