Mysłowice podejmują konkretne działania dla Ukrainy [Wideo]

Gehfygtyg

Redakcja

5 marca 2022

Zbiórka najpotrzebniejszych artykułów, specjalny numer infolinii obsługiwany po ukraińsku i baza pomocy zaoferowanej przez mieszkańców i przedsiębiorców. Mysłowice podejmują konkretne działania dla obywateli Ukrainy, dzięki którym pomoc trafi zarówno do przyjezdnych, jak i tych, którzy zdecydowali się zostać w swoim kraju.

Dla osób, które dotrą do Mysłowic, została uruchomiona infolinia, dedykowany adres mailowy oraz zakładka Pomoc dla Ukrainy na stronie urzędu miasta z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Pod numerem 733 011 000 i adresem mailowym: ukraina@myslowice.pl można uzyskać informacje dotyczące form wsparcia, w tym pomocy prawnej, medycznej i lokalowej. Informacje będą udzielane w języku polskim i ukraińskim.

 

To są przeważnie kobiety i dzieci, więc tutaj musi być pełna mobilizacja. Musimy im zabezpieczyć bezpieczeństwo”

podkreśla Dariusz Wójtowicz.

Miasto uruchamia także bazę wsparcia. Do magistratu mogą zgłaszać się firmy i osoby prywatne, chcące udzielić bezpłatnego wsparcia Ukraińcom, którzy pojawią się w naszym mieście.

Zakres pomocy dotyczy m.in. noclegu, ofert pracy, pomocy medycznej, prawnej, tłumaczeń w języku ukraińskim oraz innych form wolontariatu.

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka 32z został także uruchomiony centralny punkt zbiórki darów, do którego można przekazywać nowe i oryginalnie zapakowane artykuły niezbędne do życia. Do lokalu po byłej restauracji przy magistracie można też oddawać środki medyczne, higieny osobistej i asortyment dla niemowląt. Wszystkie dary będą stanowić wsparcie zarówno dla Ukraińców, którzy dotarli do Polski, jak i dla tych, którzy pozostają w objętym wojną kraju. Produkty z wszystkich mysłowickich zbiórek będą trafiały do punktu centralnego w hali MOSiR-u, a stamtąd do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który koordynuje pomoc. 

Do Mysłowic przybyli już pierwsi uchodźcy z objętej wojną Ukrainy. Przede wszystkim kobiety z dziećmi, znalazły schronienie w OSP Dziećkowice oraz filii MOK-u przy ul. Długiej. Miejskie jednostki obecnie przygotowują kolejne noclegi.

 

My staramy się im pomóc w sposób następujący: przede wszystkim przywitać ich, ochronić, osłonić taką ciepłą aurą. Następnie dowiadujemy się, jakie są ich potrzeby. Potem te potrzeby uzupełniamy w zasadzie w ciągu kilku godzin i potem zastanawiamy się nad tym, co dalej robimy z nimi, czy one chcą zostać w Mysłowickim Ośrodku Kultury, czy też chcą przejść do mieszkań, bo taka baza mieszkaniowa również powstaje ”

wyjaśnia Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Dla niektórych Mysłowice są jedynie przystankiem w dalszej podróży. Jednak znajdą się tacy, którzy nie mają w Polsce bliskich i nie wiedzą, jak potoczą się ich dalsze losy. Jak urząd miasta pomoże w takich przypadkach?

 

Powiatowy Urząd Pracy rozpoczął od dzisiaj weryfikację miejsc pracy dla ludzi, którzy uciekają przed wojną, przed napaścią, więc w najbliższych godzinach, bądź dniach będziemy mieli pełny asortyment potrzeb i możliwości pomocy dla tych wszystkich, którzy będą chcieli pracować”

dodaje prezydent Wójtowicz. 

Najważniejsze informacje kontaktowe:

telefon obsługiwany w języku ukraińskim: 733 011 000

kontakt całodobowy CZK: 32 316 00 40, 32 316 00 41,

e-mail: ukraina@myslowice.pl

Pakiet informacji „Pomoc dla Ukrainy”: www.myslowice.pl/pomoc-dla-ukrainy

 

Źródło: itvm.pl-Telewizja o Mysłowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3