Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą płacić za wywóz śmieci w aplikacji mObywatel

Oplata smieciowa m obywatel

Redakcja

6 czerwca 2024

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą już uregulować opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pośrednictwem aplikacji mObywatel. To kolejna usługa udostępniona w ramach platformy ePłatności Centralnego Ośrodka Informatyki.

- Od grudnia ubiegłego roku rudzianie mogą w ten sposób opłacać podatek od nieruchomości – przypomina prezydent Michał Pierończyk. – Teraz nasz udział w pilotażowym programie rozszerzył się o „opłatę śmieciową” – dodaje.

W aplikacji dostępne są już bieżące zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także zaległe opłaty w przypadku osób, które takie posiadają. Trzeba przy tym pamiętać, że zobowiązanie jest płatne do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty. Opłatę za czerwiec trzeba więc uregulować do 15 lipca.

Jak skorzystać z tej funkcjonalności w mObywatelu? 

Po zalogowaniu do aplikacji należy wybrać opcję „Wszystkie” przy sekcji „Usługi” na ekranie startowym, a następnie wybrać moduł „ePłatności”. Wyświetli się lista zobowiązań – ich nazwy oraz kwoty. Następnie należy wybrać opcję „Zobacz szczegóły” – pojawią się informacje: nazwa zobowiązania, odbiorca, tytuł zobowiązania, identyfikator zobowiązania, termin płatności, kwota.

Po wybraniu opcji „Przejdź do płatności” wyświetli się pole do wpisania kodu BLIK. Trzeba wówczas w aplikacji swojego banku wygenerować kod BLIK, a następnie wpisać go w aplikacji mObywatel i wybrać opcję „Zapłać”. Po potwierdzeniu płatności wyświetlony zostanie jej status z nazwą i zapłaconą kwotą. Opcja „Pobierz potwierdzenie” pozwoli pobrać dowód zapłaty. W tym celu aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do plików. To wszystko. Zobowiązanie zostało opłacone i można zamknąć aplikację.

Mieszkańcy, którzy wolą osobiście regulować należności w urzędzie, mogą to zrobić w jednej z trzech kas, a także skorzystać z jednego z dwóch opłatomatów. Opłatomaty pozwalają na realizację wybranych płatności urzędowych, w tym opłat komunikacyjnych i skarbowych, a także za psa, czy za zagospodarowanie i odbiór odpadów. Urządzenia umożliwiają także zapłatę podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych. Co ważne, w obu urządzeniach można zapłacić także kartą płatniczą. Kartą można również zapłacić za wszystkie transakcje dokonywane w kasie.

powiązane artykuły:

Dni Rudy slaskiej 2024
Lokalne 4 czerwca 2024

Agnieszka Chylińska, Patrycja Markowska, Sarah James, Michał Gabor, Arti

Sesja ruda slaska
Lokalne 24 maja 2024

Władze Rudy Śląskiej dokapitalizują dwie miejskie spółki. Dzięki tym pieniądzom Szpital Miejski p

Przejscia dla pieszych w rudzie slaskiej
Lokalne 21 maja 2024

Ruda Śląska pozyskała środki na wykonanie przejść dla pieszych – przy ul. Pokoju i ul. Ratowników

Leasing a inne formy finansowania
Lifestyle 5 czerwca 2024

Kiedy Jan Kowalski, właściciel małej firmy produkcyjnej, stanął przed wyzwaniem utrzymania pł

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3