Malownicze zamki i piękne krajobrazy. Szlak Orlich Gniazd - co warto zobaczyć?

Malownicze zamki i piękne krajobrazy Szlak Orlich Gniazd co warto zobaczyć

Redakcja

10 maja, 2023

Wycieczka na Szlak Orlich Gniazd to świetny pomysł, aby odkryć malownicze jurajskie zamki i warownie wybudowane na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Wędrówka po tym szlaku to doskonała okazja do odkrywania historii, czerpania przyjemności z przyrody i podziwiania wspaniałych widoków.

Szlak przebiega przez województwo śląskie i małopolskie łącząc Częstochowę z Krakowem. Rozpoczyna się przy dworcu PKP w Częstochowie, dlatego najlepszą opcją dotarcia do punktu startowego jest podróż pociągiem Kolei Śląskich. 

Z Katowic do Częstochowy dojedziecie korzystając z linii S1 (Katowice — Zawiercie — Częstochowa) oraz S41 (Tychy Lodowisko — Katowice — Częstochowa). Zaś po zakończeniu wyprawy w Krakowie, wrócicie z powrotem do Katowic linią S3 (Katowice — Krzeszowice — Kraków Główny).

Szlak Orlich Gniazd składa się z kilkunastu zamków i ruin, które są ważnymi zabytkami architektury obronnej. Trasa prowadzi przez piękne krajobrazy, w tym skaliste wzgórza, lasy i malownicze doliny. To wyjątkowa podróż w przeszłość, a także okazja do kontaktu z przyrodą i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Obiekty na Szlaku Orlich Gniazd:

Najlepiej odwiedzić wszystkie zamki – albo chociaż kilka najbardziej charakterystycznych. Rozpoczynając wycieczkę w Częstochowie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Jasnej Góry i Sanktuarium Najświętszej Marii Panny.

  • Zamek Olsztyn - zbudowany z białego wapienia, a nadbudowany z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu.
  • Dolina Wiercicy - od podnóży zamku na Ostrężniku po Złoty Potok i Janów, zalicza się do najpiękniejszych fragmentów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
  • Strażnica obronna w Przewodziszowicach - do obecnych czasów pozostał jedynie kilkunastometrowy fragment kamiennego muru obwodowego o różnej wysokości - od 1 do 9 m.
  • Zamek Mirów - jeden z najbardziej urokliwych zamków położonych na Szlaku Orlich Gniazd
  • Zamek Boblice stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych
  • Zamek Bąkowiec - ruiny zamku rycerskiego pochodzącego z XIV–XV w. znajdują się na terenie wypoczynkowego ośrodka „Morsko Plus”
  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu jeden najpiękniejszych zamków w Polsce i największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
  • Ruiny strażnicy w Ryczowie - niewielka budowla, wzniesiona na trudno dostępnej skale, stanowiła ogniwo w łańcuchu mniejszych i większych warowni, znajdując się pomiędzy zamkami w Podzamczu, Smoleniu i Bydlinie
  • Zamek Pilcza- wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody
  • Zamek Bydlin - ruiny zamku znajdują się na szczycie wapiennego wzgórza położonego na północnym krańcu wsi Bydlin
  • Zamek w Rabsztynie - na zamku odbywają się coroczne turnieje rycerskie. Po trwającej kilka lat częściowej rekonstrukcji zamku, w 2009 roku oddano do użytku wieżę strażniczą i bramę główną
  • Zamek Tenczyn w Rudnie zwany Małym Wawelem znajduje się nieopodal Krakowa
  • Wawel, tej wielowiekowej siedziby królów i symbolu polskiej państwowości, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać…

powiązane artykuły:

Nowe terminale w kolejach śląskich
Lokalne 17 maja, 2023

Koleje Śląskie informują, że już wkrótce w ich pociągach rozpocznie się wymiana terminali mobil

Adobe Stock 280308215
Lifestyle 12 kwietnia, 2023

Niestety, wielu z nas zdarza się zapomnieć o zabraniu swoich rzeczy, podczas wysiadania z pojazdó

fot. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie/facebook
Kultura 10 kwietnia, 2023

Taniej do teatru, filharmonii, muzeum? Da się! Koleje Śląskie wspólnie z podmiotami kulturalno-ro

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3