Las w szkle, las w bucie... Przyrodnicy uprzątnęli nielegalne wysypisko na terenie rezerwatu Cisy

Sprzątanie rezerwatu przyrody

Redakcja

22 marca, 2023

Koza, wąż i „las w szkle”- to nie nowe gatunki chronione ani osobliwości przyrodnicze odkryte na terenie rezerwatu Cisy nad Liswartą, a niektóre z odpadów porzuconych na tym chronionym obszarze. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach uprzątnęli nielegalne wysypisko, uwalniając rezerwat od prawie 100 kg śmieci.

Podczas jednej z wizji terenowych, przeprowadzanej w ramach realizacji działań ochronnych w rezerwacie Cisy nad Liswartą, pracownicy katowickiej RDOŚ zauważyli porastające roślinnością śmieci.

- Na powierzchni widać było garnki, wiadra, plastikowe worki – niestety po przekopaniu tego terenu okazało się, że ktoś wybrał rezerwat jako miejsce na poremontowe wysypisko śmieci –  
śmieci w rezerwacie Cisy
– Część odpadów była zakopana pod ziemią, zdążyła już zarosnąć, a w trakcie sprzątania znaleźliśmy elementy wyposażenia kuchennego tj. kozę, cegły i fragmenty dachówek, a także części zniszczonych ubrań – podkreśla.

W sumie przyrodnicy zebrali śmieci o szacowanej wadze 100 kg, czyli 8 dużych worków, piec i wiadra. W usunięciu odpadów pomogło Nadleśnictwo Herby.

sprzątanie rezerwatu przyrody

Na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów działających z mocy ustawy o ochronie przyrody. Świadome ich łamanie podlega karze grzywny albo aresztu. Jednym z nich jest zakaz zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych. Śmieci pozostawione na terenie chronionym szkodzą glebie, roślinom i zwierzętom, dla których rezerwat jest domem. Odpady zniekształcają świat przyrody, jego strukturę, powodując trwałe zaburzenie naturalnych procesów przyrodniczych, których to zachowanie w rezerwacie jest najważniejsze. Zaśmiecony rezerwat przyrody traci swe walory, rolę i ideę istnienia.

sprzątanie rezerwatu


powiązane artykuły:

fot. KPP w Wodzisławiu Śląskim
Lokalne 24 lutego, 2023

40-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego i jego 38-letnia siostra usłyszeli zarzut wyrzucenia

DSC 9126
#EkoSilesia 29 września, 2022

Ponad 50 worków odpadów oraz kilkanaście opon to bilans akcji, w której udział wzięli uczniowie byto

47 691263
Lokalne 24 stycznia, 2022

Kłobuccy policjanci szukają sprawców nielegalnego wywozu śmieci na terenie Gruszewni i Libidzy. Wszy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.2µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3