Kłobuck: zatrzymano urzędnika i dwóch przedsiębiorców. Chodzi o ustawiane przetargi

fot. KWP

Redakcja

22 marca, 2023

Śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału jednego z kłobuckich urzędów oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jak podaje policja, urzędnik tak ustawiał przetargi, aby realizacja różnych przedsięwzięć trafiała do „zaprzyjaźnionych” przedsiębiorców. 


Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach prowadzą postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez naczelnika wydziału jednego z urzędów w Kłobucku. W poniedziałek doszło do zatrzymania naczelnika oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego.

zatrzymanie urzędnika w Kłobucku
fot. KWP w Katowicach
-Zebrany materiał dowodowy, pozwolił przedstawić zarzuty wszystkim trzem podejrzanym. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo, gdzie usłyszeli łącznie aż 8 zarzutów korupcyjnych - podała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. 

Zatrzymanie urzędnika z Kłobucka. Czego dotyczą zarzuty?

Zarzuty związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych.  Jak podaje policja, urzędnik „dbał”,  by zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe - po 25 tysięcy złotych, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. 

urzędnik i przedsiębiorcy z zarzutami korupcyjnymi
fot. KWP w Katowicach

Sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien, prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

To dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując już kolejne zatrzymania.

powiązane artykuły:

Handcuff g9088b8155 1920
Wiadomości 23 marca, 2022

Urzędnik z Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie zatrzymany przez ABW. Jest podejrzany o szpiegostwo. W

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.4µg/m3 PM2.5: 5.3µg/m3