Komoda idealna, czyli jaka? Wszystko o rodzajach i wielkościach

Komoda venice triangle sfmeble

Redakcja

28 lipca, 2022

Komoda to jeden z mebli najczęściej goszczących w naszych domach. Do sypialni? Salonu? Pokoju dziecka? Komody to meble, które w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego funkcji i przeznaczenia, radzą sobie świetnie. Aby jednak w pełni wykorzystać skrywający się w nich potencjał, do tematu ich zakupu warto podejść z głową, przede wszystkim odpowiednio dostosowując ich konstrukcję do swoich indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń, które narzuca wnętrze. Oto kilka praktycznych porad i wskazówek, z których warto skorzystać.

Komoda z szufladami, drzwiczkami czy otwartymi półkami – która lepsza?

Komody to meble o niezwykle zróżnicowanej konstrukcji, dlatego zanim przystąpisz do zakupu, dobrze byłoby zastanowić się, co zamierzasz w niej przechowywać. Dzięki temu zakupiona przez ciebie komoda będzie lepiej dopasowana do twoich potrzeb i wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Komoda z szufladami to dobry wybór zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz przechowywać w niej przedmioty stosunkowo nieduże. Świetnie sprawdzi się w celu przechowywania m.in. bielizny, szali czy czapek. Jeśli przynajmniej część z przedmiotów, które zamierzasz przechowywać w komodzie to przedmioty wyższe i cięższe, lepszym rozwiązaniem okaże się komoda z drzwiczkami. 

Tutaj jednak mała rada: coraz większą popularnością cieszą się komody z przeszklonymi frontami i choć jest to rozwiązanie całkiem efektowne, nie dla każdego okaże się ono jednak praktyczne. Utrzymanie porządku na półkach nie jest twoją najmocniejszą stroną? W takim razie z komody z przeszklonymi drzwiczkami lepiej jednak zrezygnować – bezlitośnie obnaży twoją skłonność do bałaganienia. Podobnie zresztą jak i komoda z otwartymi półkami, której dodatkowym mankamentem jest również to, że przechowywane w niej przedmioty będą się znacznie bardziej kurzyć.

Komody wysokie z szufladami – dobry wybór do niedużych sypialni

Standardowa wysokość komody najczęściej mieści się w przedziale 80-90 cm, jeśli jednak pomieszczenie jest nieduże, a tobie zależy na tym, aby znalazło się w nim możliwie najwięcej przestrzeni do przechowywania, warto zdecydować się na coś mniej szablonowego. I nie musi to wcale być komoda na zamówienie – w sklepach meblowych coraz częściej można znaleźć komody wysokie, które znacznie przekraczają standardową wysokość. Taka wysoka komoda z szufladami zaoferuje ci znacznie więcej powierzchni do przechowywania, równocześnie zajmując tyle samo powierzchni mierzonej po podłodze, co model o niższej wysokości. Takie wysokie komody to zawsze dobry wybór, zwłaszcza jeśli z uwagi na ograniczenia, które narzuca metraż pomieszczenia, zależy ci na rozwiązaniach ergonomicznych, które pozwolą zaoszczędzić całkiem sporo przestrzeni.

Modna komoda na nóżkach – kiedy warto się na nią zdecydować?

Już od dobrych kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się komody na nóżkach – w jakich wnętrzach szczególnie warto zdecydować się na ich wykorzystanie? Komoda na nóżkach, tak samo zresztą, jak i inne meble na nóżkach, to dobry wybór zwłaszcza w tych pomieszczeniach, które chcemy optycznie powiększyć. Komody na nóżkach sprawdzą się w tej roli idealnie – nóżki wysmuklą masywny korpus, dzięki czemu taka komoda optycznie doda wnętrzu lekkości. Decydując się jednak na to rozwiązanie, powinieneś mieć na uwadze, że komoda na takiej podstawie siłą rzeczy zaoferuje nieco mniej powierzchni do przechowywania (mniej więcej odpowiednik przynajmniej jednej szuflady). Jeśli zatem priorytetem dla ciebie jest możliwie najwięcej miejsca do przechowywania, lepiej zdecydować się na komodę bez nóżek.

Wąskie pomieszczenie? Komody z przesuwnymi drzwiczkami to strzał w dziesiątkę

Jeśli pomieszczenie, z myślą o którym kupowana jest komoda, jest stosunkowo wąskie, dobrym pomysłem okaże się komoda z przesuwnymi drzwiczkami. To także świetny wybór wtedy, gdy komoda znajduje się dość blisko innych mebli. W takiej sytuacji swobodne otwieranie szuflad lub klasycznych drzwiczek (a co za tym idzie – dostęp do zawartości komody) może być dość utrudnione. Dzięki drzwiczkom przesuwnym możesz cieszyć się pełnym dostępem do wnętrza komody, niezależnie od tego, w jakiej odległości od pozostałego umeblowania zostanie ona ustawiona.

Mechanizm zamykania – na to warto zwrócić uwagę

Kupując komodę, warto też nieco bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób zamykane są szuflady lub drzwiczki. Jeżeli zdecydowałeś się na komodę z szufladami, najlepszym wyborem okażą się szuflady z cichym domykiem. Co to takiego?

Ciche domknięcie to odpowiednie prowadnice z systemem hamulcowym, dzięki którym szuflada w trakcie zamykania nieco zwalnia, dzięki czemu bez zbędnego hałasu, właściwie bezszelestnie, chowa się z powrotem w komodzie. To zresztą nie tylko kwestia wyeliminowania nieprzyjemnego dźwięku trzaskania szuflady o mebel – dzięki cichemu domykowi korpus komody nie jest narażony na silne wstrząsy i szybsze zużycie.

Jeśli nie jesteś fanem klasycznych uchwytów czy gałek, warto natomiast zastanowić się nad zakupem komody z mechanizmem otwierania push to open. Stosowany jest on zarówno w komodach z szufladami, jak i z drzwiczkami – wystarczy, że lekko dociśniesz front a szuflada lub drzwiczki same się otworzą. Obydwa powyższe rozwiązanie wiążą się oczywiście z nieco wyższym kosztem, obecnie jednak oba mechanizmy na tyle weszły do powszechnego użytku, że ich ceny są obecnie relatywnie niższe niż jeszcze kilka lat temu, w związku z czym nie powinny znacząco nadszarpnąć twojego budżetu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 17.0µg/m3