Koleje Śląskie – dlaczego są sytuacje, w których pociągi nie są ze sobą skomunikowane?

Koleje slaskie przepustowosc

Redakcja

17 lipca, 2023

Często pasażerowie poruszający się taborem Kolei Śląskich zadają pytanie: „Dlaczego są sytuacje, w których pociągi nie są ze sobą skomunikowane”? Odpowiadając na nie trzeba zaznaczyć, że wynika to z dwóch zasadniczych przyczyn.

Po pierwsze - w województwie śląskim trwa wiele prac modernizacyjnych sieci kolejowej. Powoduje to, że pociągi muszą kursować w ramach tzw. zastępczych rozkładów jazdy, z wieloma ograniczeniami takimi jak jazda po jednym torze, z wydłużonym czasem przejazdu itd. W wyniku tego pociągi mają określone sloty czasowe, w których mogą wjechać w stację przesiadkową. Pociąg, na który chcemy się przesiąść ma również konkretny slot. 

Pojawia się pytanie, dlaczego nie zamienić się z innym pociągiem trasami? 

Czasami rzeczywiście istnieje taka możliwość i wówczas pociągi Kolei Śląskich zamieniają się z innymi pociągami trasami, ale niestety równie często zdarza się, że w interesującym nas slocie jedzie pociąg wyższej kategorii. Utrzymanie skomunikowania wiąże się wtedy z koniecznością jazdy w planie następnego naszego pociągu, co mija się z celem. Powoduje to brak możliwości skomunikowania wybranych pociągów. Ograniczeniami są też odcinki linii kolejowych z jednym torem, po którym jeździ się w obu kierunkach. Wtedy ograniczone możliwości ruchowe również utrudniają realizację wszystkich skomunikowań.

Druga przyczyna to niewystarczająca ilość połączeń na danym odcinku. To także wynika z wielu przyczyn. Pierwsza- to brak wystarczającej przepustowości, czyli brak możliwości uruchomienia większej ilości pociągów, bo odcinek po którym jedzie nasz pociąg nie zmieści już więcej kursów.

Kolejna, równie istotna przyczyna to ograniczone możliwości finansowe i taborowe. Pomimo bardzo dużych nakładów finansowych na kolej w województwie śląskim, budżet organizatora nie jest nieskończony. Lekarstwem mogłaby być obniżka stawek dostępu do infrastruktury, po której jeżdżą pociągi i obniżka cen energii. Wtedy można za taką samą pulę pieniędzy uruchomić więcej pociągów. Musimy pamiętać, że infrastruktura kolejowa w województwie śląskim, w wyniku już zakończonych prac modernizacyjnych, ma wysokie stawki dostępu, co przekłada się na wyższe koszty uruchomienia pociągów.

powiązane artykuły:

Tyskiemetro2
Lokalne 14 lipca, 2023

Koleje Śląskie wydłużyły specjalną promocję dla podróżujących po Tychach. Za symboliczną złotówkę

Lake g09ce51a78 1280
Lokalne 12 lipca, 2023

Od początku wakacji w ofercie Kolei Śląskich znajduje się bilet wakacyjny jednodniowy. Za 30 złot

Nowe terminale w kolejach śląskich
Lokalne 17 maja, 2023

Koleje Śląskie informują, że już wkrótce w ich pociągach rozpocznie się wymiana terminali mobil

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.8µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3