Chcesz zrealizować swoje marzenie o idealnym samochodzie? A może zamierzasz przeprowadzić remont lub wybierasz się na upragnione wakacje? Z pewnością będziesz potrzebować dodatkowej gotówki, aby za wszystko zapłacić. Możesz ją pozyskać z kredytu gotówkowego. Jednak zanim się zadłużysz, dowiedz się wszystkiego, co ważne, na temat tego produktu bankowego.
Kredyty gotówkowe — najważniejsze informacje
Kredyty gotówkowe stanowią jeden z podstawowych produktów bankowych. Ich wybór jest bardzo szeroki, a więc możesz zaciągnąć pożyczkę właściwie w dowolnym banku. Procedura jest bardzo prosta — wystarczy złożyć wniosek i przedstawić dokumenty odnośnie do swojej sytuacji finansowej. Możesz to zrobić nawet przez Internet za pośrednictwem porównywarki online takiej jak finanse.rankomat.pl. Jednak jeśli zdecydujesz się skorzystać z propozycji Twojego banku, procedura będzie znacznie uproszczona. Nie trzeba będzie przechodzić weryfikacji tożsamości. Ponadto, jeżeli na ten rachunek wpływa wynagrodzenie, instytucja nie będzie wymagać dodatkowych zaświadczeń o dochodach. To duże ułatwienie, ale także oszczędność czasu.
Prosta procedura to nie jedyna zaleta kredytu gotówkowego. W ramach umowy można:
- pożyczyć nawet do 255 000 złotych i wykorzystać środki na dowolny cel — bank nie kontroluje tego, na co wydajesz pieniądze. Możesz za nie kupić wymarzone meble, wycieczkę lub mieszkanie. Ważne jest, aby co miesiąc płacić raty według ustalonego harmonogramu;
- rozłożyć płatność na długi okres czasu, nawet na 10 lat — to sprawia, że comiesięczne opłaty nie są wysokie i nie obciążają nadmiernie domowego budżetu;
- nadpłacić kredyt, dzięki czemu zmniejszysz odsetki i zaoszczędzisz. W wielu bankach można dokonać nadpłaty za pośrednictwem internetowego konta bez konieczności wizyty w oddziale instytucji.
Jednocześnie warto pamiętać, że wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się z licznymi opłatami.
Kredyt gotówkowy a opłaty — ile trzeba zwrócić do banku?
Zamierzasz skorzystać z kredytu gotówkowego? Pamiętaj, że za każdą pożyczkę trzeba zapłacić. Na całkowity koszt zobowiązania składają się:
- odsetki — są obliczane na podstawie oprocentowania. Stanowią one czysty zysk dla instytucji;
- prowizja — jest wyrażona w procentach. Zazwyczaj wynosi 2-4% kwoty kredytu. Jest wynagrodzeniem dla banku za udzielenie Ci finansowania. Zdarza się, że prowizję trzeba zapłacić "z góry", podczas zawierania umowy. Jednak najczęściej instytucje rozkładają ją na raty i doliczają do comiesięcznych opłat.
Ponadto do rat trzeba doliczyć do koszty okołokredytowe. Są to dodatkowe opłaty, które wynikają z zawarcia umowy, ale nie wliczają się do oprocentowania. Do tego grona można zaliczyć np. składkę na ubezpieczenie. Zakup polisy często jest obowiązkowy, jeśli klient chce wziąć duży kredyt i/lub nie ma zbyt dobrej zdolności kredytowej. Dodatkowe ubezpieczenie chroni interesy banku. Dzięki niemu instytucja ma pewność, że otrzyma środki nawet po Twojej śmierci. Jednak składka na polisę może znacznie podnieść całkowity koszt kredytu. W rezultacie może się okazać, że wybrana oferta nie jest tak atrakcyjna, jak wydawała się na początku. Dlatego koniecznie weź dodatkowe koszty pod uwagę, gdy oceniasz, czy warto wziąć pożyczkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/koszty-okolokredytowe/.
Gdzie znaleźć atrakcyjną ofertę kredytu gotówkowego?
Chcesz znaleźć kredyt, który nie obciąży nadmiernie Twojego domowego budżetu? Zacznij od porównania ofert, które są dostępne na rynku. W tym celu możesz skorzystać z rankingu kredytów i pożyczek gotówkowych. Lista zawiera przykładowe propozycje finansowania od różnorodnych instytucji. Znajdziesz tam najważniejsze o:
- wysokości RRSO — to całkowity koszt kredytu wyrażony jako wartość procentowa w stosunku rocznym. Na podstawie tego wskaźnika można wstępnie ocenić, który bank oferuje lepszą pożyczkę. To duże ułatwienie dla osób, które wybierają swój pierwszy kredyt;
- całkowitej kwocie kredytu przedstawionej w złotówkach — dzięki tej informacji można wyraźnie zobaczyć, ile pieniędzy trzeba będzie oddać do banku w ciągu trwania umowy;
- wysokości prowizji — warto mieć na uwadze, że ten element można negocjować. Instytucje chętnie rezygnują z pobierania tej opłaty, jeśli zdecydujesz się np. na otworzenie u nich konta ROR lub na założenie lokaty;
- miesięcznej racie — dzięki tej informacji możesz łatwo ocenić, czy stać Cię na wybrany kredyt, czy też musisz poprawić swoją sytuację finansową.
Ranking pozwoli Ci łatwo sprawdzić, który bank ma aktualnie najlepszą ofertę dla nowych i starych klientów. W rezultacie nie musisz odwiedzać oddziałów wszystkich instytucji, aby móc się zapoznać z ich propozycjami. Korzystanie z internetowej porównywarki pozwala zatem zaoszczędzić czas, który dla wielu osób jest cenniejszy niż pieniądze.
Pamiętaj, aby nie wybierać kredytu gotówkowego "w ciemno". Dokładnie przeanalizuj warunki oferty w swoim banku i porównaj je z propozycjami innych instytucji. Dzięki temu podejmiesz racjonalną decyzję, która będzie korzystna dla Twojego budżetu domowego.