Koksownia Bytom zaprasza na Noc Muzeów do zabytkowej siłowni

Koksownia Bytom 2024

Redakcja

10 maja 2024

18 maja z okazji Nocy Muzeów, Koksownia Bytom po raz kolejny udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. Udział w wydarzeniu to unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzy przemysłową historię Śląska.

Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od 2022 roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu.

Gratka dla historyków i miłośników przemysłu

W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – wszystkie darmowe bilety zostały zarezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom i dodaje: – Na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje.

Koksownia zagrała z największa orkiestrą na świecie

O tym jak dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość wizyty w Koksowni Bytom można było przekonać się w trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Koksownia Bytom wystawiła na licytację voucher dla czterech osób na nocne zwiedzanie swojej siedziby. Licytację wygrała Pani Barbara wpłacając 1575 zł

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni w Noc Muzeów?

Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek będzie wydarzeniem darmowym, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię nazwisko i numer telefonu) na adres: kontakt@muzeumkoksu.pl. Początek zbierania zapisów zaplanowano na wtorek, 14 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

– W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oprowadzanie będzie odbywać 20-osobowej grupie. Każda osoba przed wejściem do budynku przejdzie także krótkie szkolenie BHP oraz otrzyma kask i kamizelkę. Na zwiedzanie zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Śląskiego Holdingu Przemysłowego, którego częścią jest Koksownia Bytom. 

Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia

Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia. 

– Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. 
– Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.

powiązane artykuły:

Remont wiaduktu bytom
Lokalne 8 maja 2024

Wykonawca przebudowy linii kolejowej nr 131 od piątku 10 maja do godzin nocnych z 12 na 1

Misja marsjanska w bytomiu
Lokalne 1 maja 2024

Dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdzie pogórniczej w Bytomiu spędzą studenci Uniwe

Przebudowa chodników w bytomiu
Lokalne 26 kwietnia 2024

Przebudowa chodnika w Łagiewnikach przy ul. św. Piotra (na odcinku od ul. Cyryla i Metode

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3