Symulacja misji marsjańskiej w Bytomiu. Baza kosmiczna powstała na górniczej hałdzie [Foto]

Misja marsjanska w bytomiu

Redakcja

1 maja 2024

Dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdzie pogórniczej w Bytomiu spędzą studenci Uniwersytetu Warszawskiego: Natalia Godlewska – studentka astronomii i zastępczyni kierownika projektu, a także Norbert Nieścior – student fizyki i Piotr Lorek – student biotechnologii oraz chemii medycznej. W ramach projektu RAF-Analog Space Mission, którego pomysłodawcą jest prezes Koła Geofizyki Mikołaj Zawadzki, trzej astronauci podczas dziesięciodniowej misji będą przebywać w warunkach imitujących życie na Marsie, gdzie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych oraz astrobiologicznych.

- Założenie mobilnej bazy składającej się z kampera (części mieszkalnej) oraz samochodu dostawczego (części naukowej) połączonych ze sobą śluzą na pokopalnianej hałdzie jest główną fazą projektu, który realizujemy – mówi Natalia Godlewska, zastępczyni kierownika projektu i studentka astronomii na Uniwersytecie Warszawskim. 
– W trakcie całego pobytu wykonamy szereg niezbędnych badań, jak m.in. pomiary magnetometryczne oraz pobierzemy próbki skalne w celu badań paleomagnetycznych – dodaje Natalia Godlewska.

„Marsjańska" baza na pokopalnianej hałdzie w Bytomiu

Analogowe bazy kosmiczne to symulacje warunków kosmicznych – w tym przypadku marsjańskich – na Ziemi. W miarę możliwości astronauci analogowi starają się zachowywać i żyć według zasad, jakie panują w przestrzeni kosmicznej.

Przygotowana przez uczestników projektu baza powstała na hałdzie po dawnej KWK „Powstańców Śląskich" w rejonie ul. Magdaleny i Strzelców Bytomskich. 

– Astronauci będą mogli opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych, głównie ze względu na założenie, że są w kosmosie - mówi kierownik i pomysłodawca projektu Mikołaj Zawadzki, który pełni funkcję naziemnej kontroli misji.
- Liczymy na to, że poza ciekawymi wynikami badawczymi projekt – dzięki jego wieloaspektowości – pozwoli nam wykorzystać wnioski do stworzenia w przyszłości kolejnych analogowych baz kosmicznych, znacznie bardziej rozwiniętych od tej, nad którą pracujemy aktualnie – dodaje Mikołaj Zawadzki.

Badania naukowe istotą projektu

W czasie trwającego dziesięć dni przedsięwzięcia astronauci będą realizować różnego rodzaju badania naukowe, m.in.: geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.

Wśród przeprowadzonych badań będą między innymi: pobranie próbek skalnych w celu badań paleomagnetycznych, badania z zakresu magnetometrii (pomiaru ziemskiego pola magnetycznego) oraz badania przy użyciu sondy geologicznej.

- Jesteśmy zawsze otwarci na tego typu przedsięwzięcia. To innowacyjny projekt naukowy, który z pewnością pozwoli młodym naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na zebranie cennych doświadczeń, a w przyszłości z pewnością posłuży do dalszych badań w tym zakresie – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Projekt „Symulacja misji marsjańskiej – przygotowanie analogowej bazy kosmicznej" uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

Opiekunem przedsięwzięcia jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Projekt wspierają również prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki, oraz prof. Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.


Symulacja misji marsjańskiej

powiązane artykuły:

4096 2731 maxw
Lokalne 22 czerwca 2023

Na Politechnice Śląskiej zaprezentowano innowacyjny łazik marsjański Phoenix III, niezwyk

57434
Lokalne 9 kwietnia 2022

Studenci Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny zakwalifikowali się do finałów największych i n

Optima kadry i place jaki wybrac
Lifestyle 26 kwietnia 2024

Zarządzanie zasobami ludzkimi i rozliczanie płac to nie lada wyzwanie dla każdej firmy. Upros

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3