Z Częstochowy na Marsa. Łazik studentów Politechniki Częstochowskiej kolejny raz w prestiżowym konkursie

57434

Redakcja

9 kwietnia, 2022

Studenci Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny zakwalifikowali się do finałów największych i najbardziej prestiżowych zawodów łazików marsjańskich na świecie - University Rover Challenge. W tym roku do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba zespołów z całego świata. Ostatecznie wybrano 36 najlepszych ekip z 10 krajów.

Łaziki marsjańskie to już znak firmowy Politechniki Częstochowskiej. Na amerykański University Rover Challenge kwalifikują się od 2014 r., a w 2018 częstochowski łazik okazał się najlepszy na świecie. Tegoroczne finały odbędą się w dniach 1-4 czerwca w Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah w Stanach Zjednoczonych. Weźmie w nich udział najnowszy częstochowski model czyli Modernity 3 plus.

Obecnie zespół PCz Rover Team pracuje nad udoskonalaniem konstrukcji i przeprowadza zaawansowane testy, aby przygotować się do zawodów terenowych w jednym z najbardziej ekstremalnych i podobnych do Marsa środowisk na Ziemi.

Nasz łazik był przebudowywany od 2018 roku. Prace trwały w pandemii. Studenci mieli więc utrudnione zadanie ”

podkreśla Dawid Cekus, opiekun zespołu.

Ostatecznie w Stanach Zjednoczonych zaprezentujemy łazika o nazwie Modernity 3 plus. Jest on specjalnie składany – musi bowiem zmieścić się na wagę 1,2 na 1,2 m. Nie można go rozkładać na części. Zastosowaliśmy więc trik, chyba jedyny w swoim rodzaju. Poza tym jego masa nie może przekraczać 50 kg. Tu jesteśmy na granicy, bo nasz łazik waży 49,800. Jak na razie testowaliśmy go w Olsztynie i na naszym Bałtyku. Najważniejsze testy jednak dopiero przed nami ”

zdradza Dawid Cekus.


Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 99 zespołów z całego świata. Ostatecznie wybrano 36 ekip z 10 krajów, które awansowały do finału. Wśród nich są cztery z Polski.

Nasz kraj reprezentować będą studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i oczywiście Politechniki Częstochowskiej.

Zespół PCz Rover Team tworzą studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej.

 

Źródło: UM Częstochowa

57438

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3