Rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego w Sosnowcu

Nowy przystanek kolejowy Sosnowiec

Redakcja

9 maja 2024

Z końcem roku mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa. Nowy przystanek Sosnowiec Jęzor Południowy powstanie na linii kolejowej Katowice - Kraków (nr 134).

Wybudowane zostaną dwa perony jednokrawędziowe na nasypie, między ul. Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część peronów będzie znajdować się na przęsłach wzdłuż wiaduktu kolejowego nad drogą DW 79. 

Przewidziano wiaty, ławki i oświetlenie LED. Informację zapewnią gabloty z rozkładem jazdy, zegary i wyświetlacze z danymi o pociągach. Przystanek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Komunikację ułatwią schody oraz pochylnia i winda. Wypukła faktura ścieżek naprowadzających na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży - łączenia kolei i rowerów- będą stojaki w obrębie przystanku. Bezpieczeństwo zapewni monitoring.

Do 6 sierpnia prace będą realizowane przy jednym torze. W tym czasie ruch pociągów odbywa się po sąsiednim torze, co zostało zaplanowane w rozkładzie jazdy. Potem prace przeniosą się na drugi tor. Obecnie wykonawca rozpoczął prace od zdjęcia sieci trakcyjnej.


powiązane artykuły:

Koleje slaskie zagubione przedmioty
Lifestyle 19 kwietnia 2024

Ze statystyk Kolei Śląskich wynika, że jesteśmy coraz bardziej roztargnieni. W 2022 roku do Punkt

Trasa kolejowa gliwice rybnik
Lokalne 21 kwietnia 2024

9 czerwca Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami. To prawdziw

Max bilety kolei slaskich
Wiadomości 12 kwietnia 2024

Wspólna oferta Kolei Śląskich, GZM i Polregio wystartowała pilotażowo 1 marca tego roku. Porozumi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3