Katowice pozyskały kolejne dofinansowanie na ekologiczne budownictwo

Ekologiczne osiedle w katowicach

Redakcja

1 lutego, 2024

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się budowa nowego osiedla przy ulicy Kosmicznej. W ramach tej inwestycji miasto Katowice wybuduje 111 nowych, komfortowych mieszkań za kwotę ponad 62 mln zł. Katowice pozyskały kolejne dofinansowanie dla tej inwestycji, która ma być gotowa do końca 2025 r. – tym razem to niemal 14,5 mln zł.

- Jestem przekonany, że powstające mieszkania przy ul. Kosmicznej przypadną do gustu przyszłym lokatorom. Giszowiec to położone wśród lasów, ale dobrze skomunikowane osiedle. Jest bardzo lubiane przez mieszkańców i postrzegane jako dobre miejsce do życia. To znakomita lokalizacja dla tego typu inwestycji, którą dla miasta realizuje nasz KTBS. Dodatkowo dobrą wiadomością jest pozyskanie dofinansowania zewnętrznego dla tej realizacji w wysokości niemal 14,5 mln zł - mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. 
- Oznacza to, że łącznie na realizację tego osiedla pozyskaliśmy ponad 42 mln zł środków zewnętrznych – dodaje prezydent.

Ekologiczne osiedle z kolejnym dofinansowaniem

Budowane osiedle będzie pierwszą tego typu inwestycją Polsce. Pojawi się na nim wiele proekologicznych rozwiązań i instalacji. W celu poprawy lokalnej retencji zostaną zbudowane ogrody deszczowe, energia potrzebna do obsługi budynków będzie pozyskiwana z fotowoltaiki, a budynki nie będą podłączone do sieci ciepłowniczej tylko wyposażone w autonomiczne systemy ogrzewania. Na osiedlu zostaną także posadzone wysokie drzewa. Wszystkie te rozwiązania zostały docenione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w programie Planu Rozwojowego pozytywnie rozpatrzył wniosek miasta o dodatkowe bezzwrotne dofinansowanie inwestycji na kwotę niemal 14,5 mln zł.

Nagradzany ekoprojekt

Projekt osiedla został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami koncepcji osiedla przy Kosmicznej są Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł–Rurańska z pracowni K3Xmore. Budowa zgodnie z harmonogramem zakończy się w grudniu 2025 r. Warto przypomnieć, że projekt dla tej inwestycji otrzymał nagrodę specjalną podczas ubiegłorocznej edycji PLGBC Green Building Awards 2023. Jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy robót budowlanych - firmy Maximus, miasto na jego realizację pozyskało dofinansowanie: z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (niespełna 6,5 mln zł) oraz Funduszu Dopłat (nieco ponad 21,6 mln).

Przyszli najemcy będą mogli skorzystać z dopłaty do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”. Wysokość dopłaty uzależniona będzie m.in. od wysokości dochodu gospodarstwa domowego oraz powierzchni normatywnej lokalu mieszkalnego.

7 budynków i 111 mieszkań

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 111 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do lokali czteropokojowych. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55 m2, ale największe mieszkania będą miały 4 pokoje i 94 m2 powierzchni. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych.


powiązane artykuły:

Lawendowa czytelnia w katowicach
Lokalne 25 stycznia, 2024

Zielony Budżet to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy Katowic co roku zgłaszają swoje po

Nowe autobusy katowice
Lokalne 22 stycznia, 2024

Pod koniec ubiegłego tygodnia na ulice Katowic wyjechały nowe autobusy. Posiadają

Edukacja klimatyczna w katowicach
Lokalne 19 stycznia, 2024

18 stycznia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja Miejskiego P

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3