Kolejne zielone przestrzenie w Katowicach. Powstała m.in. Lawendowa Czytelnia

Lawendowa czytelnia w katowicach

Redakcja

25 stycznia, 2024

Zielony Budżet to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy Katowic co roku zgłaszają swoje pomysły na poprawę środowiska naturalnego. Z końcem 2023 r. Zakład Zieleni Miejskiej zakończył prace nad kilkoma przestrzeniami, dzięki czemu mieszkańcy zyskali nowe miejsca wypoczynku i kontaktu z naturą.

Czytanie wśród zapachu lawendy

W okolicy Biblioteki Śląskiej powstała Lawendowa Czytelnia. Celem projektu było stworzenie strefy relaksu i lawendowej aromaterapii w miejscu, w którym dotychczas był trawnik. Nowe zagospodarowanie objęło nasadzenie nowych krzewów, wytyczenie ścieżki oraz ustawienie ławek. Od strony ul. Damrota zasadzono żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej i nasadzono krzewy oraz sporą ilość lawendy, która najintensywniej będzie pachniała od lipca do sierpnia. Ta odmiana lawendy jest miododajna, co ma znaczenie dla życia owadów w mieście. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na ławkach z trejażem – czyli ścianą z kratek, która została obsadzona roślinami pnącymi – bluszczem i winobluszczem. Zadanie zostało zakończone w grudniu, a koszt jego realizacji to ponad 270 tys. zł.

Zieleń na Szabelnianej

W Szopienicach-Burowcu nowe oblicze zyskała ulica Szabelniana, która na powierzchni 80 m2 została obsadzona roślinami o owocach jadalnych dla ptaków oraz kwiatami przyciągającymi zapylające owady. Krzewy zostały dopasowane do rosnących tam drzew. Roślinność ulicy została wzbogacona między innymi o krzewy takie jak: dereń, kalina, morwa biała oraz nieszpułka zwyczajna. Wartość tych nasadzeń wyniosła nieco ponad 6,7 tys. zł i zakończono je w grudniu.

Park kieszonkowy dla mieszkańców Bogucic

Z kolei w Bogucicach, u zbiegu ul. Piotra z ul. Markiefki powstał park kieszonkowy. Istniejący tam skwer był silnie wydeptany i ubogi w roślinność. Zgodnie ze zgłoszonym pomysłem stworzono tu przestrzeń przyjazną osobom z niepełnosprawnościami, a zamontowany przysiadak pozwoli na odpoczynek m.in. starszym osobom. Powstała nowa ścieżka żwirowa wraz z donicami akcentującymi wejścia na teren parku. Rośliny, które wybrano do nasadzeń, to m.in. hortensja i czarny bez, które dobrze znoszą zacienienie. Oprócz tego pojawiła się tu zimozielona okrywowa kalina. Koszt zmian, które zakończono w listopadzie, to prawie 51 tys. zł.

Mały staw przy Parku Kościuszki

Kolejny projekt obejmował teren, na którym w Parku Kościuszki znajduje się sztuczny zbiornik wodny z mostkiem. Na podstawie wniosku teren wokół został wzbogacony nową roślinnością o wartości ponad 42 tys. zł. Gatunki, które wybrano, nawiązują do stylu parku angielskiego – to m.in. różanecznik, hortensja drzewiasta o ozdobnych, czerwono-różowych kwiatach, odporna na ekstremalne warunki pogodowe, berberys Thunberga, dekoracyjny dereń biały o kulistym przekroju, jaśminowiec wonny o biało-kremowych kwiatach, róża okrywowa oraz liliowiec żółty. Zadanie zostało wykonane w listopadzie ub.r.

Zielone przystanki w Dąbrówce Małej

W ramach realizacji tego projektu wykonano nasadzenia krzewów i pnączy przystosowanych do trudnych miejskich warunków przy przystankach w Dąbrówce Małej, tj. przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Roździeńskiego i Pitery. Rośliny znalazły się w donicach – są to m.in. jałowiec chiński o kształcie stożka oraz jałowiec płożący, który z kolei jest bardziej rozłożysty, wiosną przybiera kolor złocistożółty, a później przekwita na zielono. Oprócz tego pojawiły się tu krzewy sosny górskiej i bluszcz pospolity. Całość kosztowała blisko 32 tys. zł, a realizacja zadania zakończyła się w listopadzie.

Ogród terapeutyczny w Ochojcu

Ostatnim ze zrealizowanych zadań było utworzenie ogrodu terapeutycznego w okolicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu. Na miejscu pojawiły się ławki, a przestrzeń ogrodu otoczono żywopłotem z bluszczem. Koszt realizacji ogrodu to ponad 73 tys. zł, a wykonanie zakończyło się w październiku.

powiązane artykuły:

Nowe autobusy katowice
Lokalne 22 stycznia, 2024

Pod koniec ubiegłego tygodnia na ulice Katowic wyjechały nowe autobusy. Posiadają

Dzielnicowa gielda pomysłow
Lokalne 20 stycznia, 2024

Od 16 stycznia br. mieszkańcy Katowic mogą zaangażować się w działania na rzecz miasta -

Edukacja klimatyczna w katowicach
Lokalne 19 stycznia, 2024

18 stycznia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja Miejskiego P

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3