Polka konsekrowana na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii

Biskupka2

Redakcja

25 stycznia, 2024

W miniony weekend Paulina Hławiczka-Trotman z Ustronia została konsekrowana na biskupkę w brytyjskim kościele luterańskim. To pierwsza Polka, która otrzymała tę funkcję-powołanie.

Wyboru dokonał już 23 września 2023 roku Synod Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Nowa, brytyjska biskupka Paulina Hławiczka-Trotman od urodzenia była związana z Ustroniem i Skoczowem. Skończyła Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie.

Oficjalna uroczystość konsekrowania Polki na biskupkę odbyła się w miniony weekend w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham.

- Historyczna, podniosła i wspaniała uroczystość w Nottigham. Biskup Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką w historii, która została biskupką luterańską - skomentował biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Jak opisuje portal Ewangelicy.pl, w 2014 roku została ordynowana w Anglii przez szwedzkiego biskupa Martina Linda. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski "wyświęca" kobiety dopiero do 2022 roku. Dlatego biskupka ze Śląska Cieszyńskiego związała swoją posługę z Wielką Brytanią.

W Wielkiej Brytanii współpracuje z kościołem anglikańskim oraz innymi kościołami tradycji protestanckiej. Prywatnie jest żoną duchownego kościoła metodystycznego.

fot. bp Jerzy Samiec / X

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.5µg/m3 PM2.5: 32.8µg/m3