Ustawa o języku śląskim w Sejmie

421808584 797745062383960 244159251690255430 n
Kastelik

Szymon Kastelik

25 stycznia, 2024

- Dzisiaj składamy projekt zmiany ustawy, który uznaje język śląski za język regionalny - zapowiedziała 25 stycznia Monika Rosa przed rozpoczęciem kolejnego posiedzenia Sejmu. 

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, Wojciech Saługa, Krystyna Szumilas i senator Halina Bieda ogłosili dzisiaj w Sejmie złożenie poselskiego projektu zmiany ustawy o językach regionalnych, który nadaje ten status językowi śląskiemu.

- My na Śląsku jesteśmy przywiązani do naszej historii, kultury i tożsamości. Nasi przodkowie godali w języku śląskim i chcemy, żeby nasze dzieci uczyły się tego języka - powiedziała w Sejmie Monika Rosa.

- Językami regionalnymi w rozumieniu ustawy są: język kaszubski oraz język śląski - czytamy w projekcie.

Co daje ustanowienie śląskiej godki jako języka regionalnego? Przede wszystkim będzie można uczyć tego języka w szkołach na terenie Górnego Śląska, a jego nauka zostanie sfinansowana przez budżet państwa. To również państwowe wsparcie dla rozwoju nauki i badania tego języka oraz śląskiej kultury. Ponadto w gminach, gdzie w spisie powszechnym odpowiednia liczba mieszkańców zadeklarowała używanie języka śląskiego, będzie możliwość wprowadzenia np. tablic w tym języku.

- Aby te korzenie, naszą historię, tradycję i język zachować dla następnych pokoleń - stwierdziła Halina Bieda. 

- Uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego zostało wpisane do naszego programu 100 konkretów na 100 dni - przypomniał Wojciech Saługa.

Po śląsku mówi blisko pół miliona osób

Wyniki Spisu Powszechnego z 2021 roku potwierdziły, że znaczna część mieszkańców Górnego Śląska posługuje się lub chce posługiwać się językiem śląskim. To prawie pół miliona osób. Prawie 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską. To efekt m.in. kampanii prowadzonej przez Śląską Sztamę, w której działają regionalni politycy oraz śląskie organizacje. 

W marcu 2023 roku Donald Tusk w Radzionkowie obiecał ustanowienie języka śląskiego - tak zwana deklaracja radzionkowska. W kolejnych przedwyborczych miesiącach obietnicę uznania śląskiego złożyli liderzy innych ugrupowań, które dzisiaj tworzą większość sejmową. 

W budżecie państwa zabezpieczono około 2 mln złotych na wdrożenie języka śląskiego do systemu. 

fot. Platforma Obywatelska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3