Katowice: milion złotych na inicjatywy mieszkańców

Lawendowy ogród katowice

Redakcja

5 stycznia, 2024

W ramach 12. edycji Inicjatywy lokalnej w Katowicach do realizacji w 2024 r. wybrano 169 zadań. Spośród 225 wniosków dofinansowanie otrzymają te, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisują się w strategie i programy miejskie w różnych obszarach.

- Inicjatywa lokalna to sprawdzone narzędzie do włączania się katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania. Kluczowe tu jest zaangażowanie w realizację swojego pomysłu wnioskodawców i lokalnej społeczności. W ramach kolejnej, 12 edycji wpłynęło 225 wniosków, spośród których 169 otrzyma dofinansowanie w łącznej kwocie 1 miliona zł. Dzięki tym inicjatywom będziemy dalej pracować nad ulepszaniem i upiększaniem przestrzeni Katowic oraz mocniejszą integracją mieszkańców poprzez wsparcie lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w Ligocie-Panewnikach – 19, Szopienicach-Burowcu – 18 oraz Giszowcu – 17. Najwięcej pozytywnie ocenionych pomysłów dotyczy zakresu szeroko pojętej kultury – 81. To zadania takie jak warsztaty muzyczne, warsztaty z dziergania czapek, podtrzymywanie tradycji robótek ręcznych, organizacja targu staroci w Giszowcu oraz plenerów malarskich w Ligocie. Natomiast 66 zadań będzie dotyczyło edukacji i sportu - to takie inicjatywy jak konkursy poetyckie, lingwistyczne czy historyczne, organizacja pikników rodzinnych, ale też np. uporządkowanie terenów zielonych na dziedzińcu VIII LO wraz z zakupem stojaków rowerowych.

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy to zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 roku, w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, prezydent Katowic Marcin Krupa podjął decyzję o zwiększeniu puli inicjatywy lokalnej do poziomu 1 mln zł. To pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Różnica polega na tym, że przy realizacji inicjatyw lokalnych mieszkańcy angażują się poprzez pracę społeczną – to konieczny element tej formy współpracy, który jest weryfikowany na etapie oceny wniosków. Niejednokrotnie mieszkańcy wnoszą też wkład rzeczowy, wykorzystując swój sprzęt domowy czy specjalistyczny podczas działań w ramach inicjatywy, a czasem również wkład własny finansowy lub pozyskany z innych źródeł – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych

powiązane artykuły:

Lodowisko katowice 2024
Lokalne 4 stycznia, 2024

Katowice udostępniają mieszkańcom dwa darmowe lodowiska „pod chmurką” – jedno na katowickim Rynku

Katowice stolica lokalnej kultury
Lifestyle 2 stycznia, 2024

Stolica śląska Katowice, to największe miasto regionu, a zarazem doskonała baza wypadowa na przer

Rewitalizacja katowic projekty 2024
Lifestyle 28 grudnia, 2023

Rewitalizacja Katowic to proces przemiany, który nie tylko odmienia krajobraz miasta, ale również

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3