Przed nami 55. edycja Żywieckich Godów. Sprawdź program wydarzenia

Żywieckie Gody

Redakcja

5 stycznia, 2024

Już wkrótce, od 13 do 28 stycznia, odbędzie się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody. Będzie można zobaczyć prezentacje Dziadów Noworocznych i Jukacy, a także grup kolędniczych i obrzędowych występujących w izbie. Ponadto organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących: koncerty kolęd, barwne korowody, wystawy, warsztaty, degustacje jadła regionalnego i wiele innych.

Żywieckie Gody są najstarszym, wciąż odbywającym się przeglądem kolędniczym w Polsce i jednocześnie największą tego typu imprezą w regionie. Głównym celem wydarzenia jest kultywowanie i popularyzacja tradycji związanych z okresem zimowego świętowania (od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok – aż po kres karnawału), występujących na terenie Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, wraz z okolicami pasma Babiej Góry.

W pierwszy weekend Przeglądu (13-14 stycznia) organizatorzy zapraszają do Auli Domu Katolickiego przy żywieckiej katedrze, gdzie będzie można zobaczyć ponad 60 różnorodnych form kolędniczych i obrzędowych, tradycyjnie występujących w izbie. Pojawią się kolędnicy z gwiazdą, szopką, kulą, owsem, kozą, rajem, Turoniem, szopką ruchomą oraz Szlachcice, Trzej Królowie, podłaźnicy, winszownicy, pastuszki a także inne grupy kolędnicze.

Najbardziej spektakularna część wydarzenia odbędzie się w sobotę 20 stycznia w Milówce. Ulicami tej urokliwej miejscowości przejdzie barwny korowód Dziadów Noworocznych i Jukacy, na rynku odbędzie się konkurs trzaskania z bata, a przy Amfiteatrze nad Sołą prezentacje konkursowe około 20 grup obrzędowych.

Podczas finału Żywieckich Godów, w niedzielę 28 stycznia, feeria barw i kolędniczych dźwięków wypełni Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, gdzie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji Przeglądu. Dzień wcześniej, w sobotę 27 stycznia warto odwiedzić Żywiec, bowiem ulicami miasta przejdzie widowiskowy korowód połączony z prezentacjami Dziadów Noworocznych i Jukacy.


55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

powiązane artykuły:

89939823 3777491832291434 8744765006219837440 n
Turystyka 21 marca, 2020

Za 4 miesiące i 4 dni rozpocznie się 57 Tydzień Kultury Beskidzkiej! Wierzymy w to bardzo - informuj

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3