W Częstochowie pojawią się pojemniki na przeterminowane leki

Pojemniki na przeterminowane leki

Redakcja

5 stycznia, 2024

Po 6 stycznia br. mieszkańcy Częstochowy będą mogli oddawać do utylizacji przeterminowane leki w stałych punktach odbioru.

System pozbywania się starych środków medycznych przygotowało Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.

- Zamontujemy dwa pojemniki, gdzie mieszkańcy będą mogli oddać leki. Jeden będzie przy Waszyngtona przed budynkiem Urzędu Miasta, a drugi pod siedzibą CUK przy alei Wolności. Te punkty będą monitorowane, bo raz, że musimy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, którzy te środki odbierają, a dwa, że nie chcemy, żeby ktoś postronny leki zabrał – zapowiada Łukasz Kot, naczelnik z Centrum Usług Komunalnych.

Każdy z pojemników będzie skonstruowany w ten sposób, by oddzielić od siebie wyrzucane syropy, igły i strzykawki oraz blistry z tabletkami. Pojemniki wykonane są z grubej stali, by utrudnić osobom postronnym dostęp do materiałów niebezpiecznych. Cały proces pozbywania się starych leków będzie darmowy i ogólnodostępny dla mieszkanek i mieszkańców. Zgodnie z zapowiedziami pojemniki będą codziennie opróżniane. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli oddać leki do mobilnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, który raz na kwartał odwiedza każdą z dzielnic Częstochowy.

Działanie Centrum Usług Komunalnych jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dotyczące umożliwienia utylizacji przeterminowanych środków medycznych, ponieważ starych tabletek czy zastrzyków nie można pozbywać się w inny sposób. Najgorsze, co możemy zrobić, to spuścić leki do kanalizacji lub wyrzucić do odpadów zmieszanych, co utrudnia proces przetwarzania odpadów.

powiązane artykuły:

71654
Lokalne 3 stycznia, 2024

Zakończyła się przebudowa miejskiego odcinka DK 46 w Częstochowie. Nowa droga ma odciążyć centrum

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3