Jaki rodzaj bieżnika jest najlepszy do opony zimowej?

Jaki rodzaj bieżnika jest najlepszy do opony zimowej

Redakcja

27 listopada 2022

Zimą warunki do jazdy są znacznie trudniejsze niż latem. Dlatego też zaleca się wymianę opon właśnie na tak zwane zimowki. Czym powinno się charakteryzować takie ogumienie, jaki powinno mieć bieżnik i jak wpływa jego rodzaj na bezpieczeństwo? O tym wszystkim piszemy w tym artykule.

Czemu warto zmienić opony na zimę?

Kiedy zbliża się zima, wielu kierowców zastanawia się, czy opony zimowe są obowiązkowe? W Polsce nie ma takiego wymogu prawnego. W związku z tym nie grozi Ci mandat, jeśli zimą będziesz jeździł na letnich oponach. Na pewno jednak ze względów bezpieczeństwa i komfortu jazdy, powinno zmieniać się opony na zimowe. Jeśli mieszkasz na Śląsku i interesuje Cię serwis wymiany opon w Katowicach, to bez problemu znajdziesz w tym mieście taki, który ma w ofercie tę usługę.

Dlaczego ogumienie przeznaczone na zimę jest bezpieczniejszej? Opony zimowe powstają z mieszanki, która jest miększa. Lepiej sprawuje się więc w niższych temperaturach. Druga kwestia to właśnie bieżnik. W konsekwencji auto ma zdecydowanie lepsze właściwości trakcyjne. Pokonywanie zakrętów, a także wykonywanie innych manewrów będzie zdecydowanie bezpieczniejsze. Droga hamowania także będzie krótsza, jeśli porówna się ją do jazdy zimą z oponami letnimi.

Jaki wybrać bieżnik?

Na rynku można spotkać opony z różnymi typami bieżnika. Będzie miał on wpływ na właściwości samej opony, a więc także inaczej będzie prowadzić się samochód z różnymi rodzajami bieżnika.

  • Bieżnik symetryczny. Obecnie ten typ cieszy się coraz mniejszą popularnością. Właśnie ze względu na to, że pod względem właściwości, tego rodzaju opony najmniej poprawiają komfort prowadzenia samochodu i samo bezpieczeństwo jazdy. To, co charakteryzuje takie ogumienie to to, że może być zamontowane dowolnie. To znaczy, nie ma tutaj znaczenia kierunek jazdy.
  • Bieżnik asymetryczny powstaje na podstawie dużo bardziej zaawansowany proces. Daje także dużo lepsze właściwości trakcyjne. Jest tak dlatego, że często jest on zaprojektowany pod konkretny model samochodu. Pojazdy klasy premium często są wyposażone właśnie tego rodzaju ogumienie. Jego cechą charakterystyczną jest to, że po wewnętrznej i zewnętrznej stronie bieżnik jest zupełnie inny. Strona zewnętrzna odpowiada przede wszystkim za poprawę sposobu, w jaki auto wykonuje manewry skrętu. Taka konstrukcja pozwala uniknąć także przedwczesnego zużycia się żeber bocznych opony. Wewnętrzna strona opony z kolei ma dobrze odprowadzać wodę. Bieżnik po tej stronie cechuje większa ilość nacięć.
  • Bieżnik kierunkowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o opony zimowe. Podczas montażu tego rodzaju ogumienia ważny jest kierunek, który oznaczony jest strzałką na boku opony. Dzięki swojej budowie tego bieżnik dobrze odprowadza wodę i błoto pośniegowe.

Klasy opony

Oprócz różnych rodzajów bieżnika opony dzielą się także na 3 klasy. Ekonomiczna, to jak sama nazwa wskazuje, najtańszy typ opon. Klasa średnia to bardziej zaawansowanie konstrukcyjnie ogumienie i można powiedzieć, że jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy ceną a jakością. Klasa premium to opony, w których najważniejsza jest jakość.

Używane czy nowe opony zimowe?

Kiedy zbliża się sezon wymiany opon, kierowcy często zastanawiają się, czy warto dopłacać różnice do nowych opon, czy może wystarczy montaż używanych. Jeśli zdecydujesz się na używane, to musisz mieć świadomość, że nie wiesz, jaka jest historia takich opon. Biorąc pod uwagę to, że mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, to raczej nie warto ryzykować kupna ogumienia, co do którego nie ma się pewności odnośnie do jakości. Używane opony mogą też mieć wady, które sprawią, że nie uda się ich zamontować, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że i tak będzie musiał kupić nowy zestaw.

powiązane artykuły:

Pexels gerd altmann 21694
Lifestyle 9 listopada 2022

Wielkimi krokami zbliża się zima. Dlatego warto przypomnieć sobie jak przygotować samochód na tę por

Akul
Lifestyle 11 listopada 2022

Niska temperatura w nocy i już z rana rośnie nam ciśnienie. Bo zamiast jechać do pracy, szkoły lub u

Swiatlasamochod
Lifestyle 10 listopada 2022

Zima, czyli długie noce. Zachody Słońca po godzinie 16:00, a wschody 14-15 godzin później. Dlatego p

Zawieszenie
Lifestyle 13 listopada 2022

Nadchodzi zima. Bardzo trudny czas dla kierowców. Warto przygotować swój pojazd, żeby bezpiecznie i

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.8µg/m3