280-lecie liceum "Chrobrego" w Pszczynie. Szkołę odwiedzili absolwenci.

Chrobry 4438

Redakcja

27 listopada, 2022

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie świętuje swoje 280-lecie. W sobotę szkołę odwiedzili absolwenci. Najstarsi zdawali maturę w 1958 roku. 

Obchody jubileuszu trwają przez cały weekend. W piątek otwarta została wystawa prezentująca historię i współczesność szkoły, a w samo południe odbyła się uroczysta inauguracja obchodów. Była to artystyczna i intelektualna uczta na sprawą występów uczniów i wykładu „O mądrości” wygłoszonego przez prof. Tadeusza Gadacza. W szkolnej auli zgromadzili się samorządowcy, emerytowani i obecni nauczyciele, absolwenci, uczniowie i przyjaciele szkoły. Jednym z gości był Marek Światopełk Czetwertyński, potomek rodu Czetwertyńskich.

W sobotę i niedzielę odbywa się IV Zjazd Absolwentów, a w budynku liceum organizowane są spotkania roczników. Będzie to okazja do zwiedzenia szkolnego muzeum, poszperania w kronikach i innych dokumentach, posłuchania szkolnych zespołów czy zobaczenia filmu o wyjątkowych absolwentach „Chrobrego”. W szkolne mury wrócą absolwenci z lat 50. XX wieku.

W listopadzie 1742 r. hrabia Erdmann von Promnitz, właściciel ziemi pszczyńskiej założył dwuklasową szkołę dla ludności ewangelickiej. Do tej tradycji nawiązuje I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

materiały Starostwo powiatowe w Pszczynie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.9µg/m3 PM2.5: 13.5µg/m3