Szkoła Podstawowa z Dąbrowy Górniczej wsparła pacjentki po mastektomii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

2 1 1

Redakcja

27 listopada, 2022

Pacjentki onkologiczne Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, które przeszły mastektomię otrzymały własnoręcznie wykonane prezenty. Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Dąbrowie Górniczej w swojej szkolnej pracowni krawieckiej w ramach współpracy z Projektem „Serce od Serca” uszyli kilkadziesiąt poduszek rehabilitacyjnych w kształcie serca.

Przygotowane przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Dąbrowie Górniczej miękkie rękodzieła będą pomagać w rekonwalescencji pacjentkom Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, a dokładniej Oddziału Chirurgii Onkologicznej, po zabiegu mastektomii. Wycięcie węzłów chłonnych zaburza krążenie limfy, przez co na ręce mogą tworzyć się obrzęki. Dzięki noszeniu poduszki pod pachą, opuchlizna maleje albo znika, zmniejsza się napięcie barku i obciążenie ramienia. Tekstylne serduszko może także łagodzić ból nacięcia chirurgicznego i chronić przed przypadkowymi uderzeniami.

- Po mastektomii życie kobiety diametralnie się zmienia. Operacja usunięcia piersi często oznacza znaczący postęp w walce z rakiem piersi, z drugiej jednak strony zabieg ten niejednokrotnie sprawia, że pacjentka musi na nowo odnaleźć się w swojej kobiecości. Operacja, niestety, nie zwieńcza całego procesu leczniczego. Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie otrzymywanych od medyków zaleceń. W najtrudniejszych chwilach pacjentki potrzebują wsparcia. Takie miękkie serduszko – poducha jest jego pięknym symbolem, a dodatkowo pomaga w złagodzeniu dolegliwości pooperacyjnych mówi Marzena Kula, Dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Poduchy z rąk przedstawicieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Dąbrowie Górniczej odebrały: Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa, Kontraktowania i Spraw Organizacyjno-Administracyjnych Agnieszka Kocot i Koordynator ds. Pielęgniarstwa Iwona Lach. Do każdego podarunku została dołączona ulotka informacyjna dla pacjentek. Podarunki następnie wręczono pacjentkom, które nie kryły wzruszenia.

materiał prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3