GZM wstrzymuje dofinansowanie do połączeń kolejowych na linii Sławków – Katowice

316376937 1220609875469127 5703027228157134445 n

Redakcja

27 listopada, 2022

Jak informuje Urząd Miasta w Sławkowie, GZM musi wycofać się z planowanego dofinansowanie do połączeń kolejowych na linii Sławków-Katowice. Powodem jest  decyzja zarządcy infrastruktury – PKP PLK SA dot. remontu węzła kolejowego Katowice.

Dodatkowe połączenia zostały wprowadzone rok temu. Jak informuje UM Sławków, jeszcze wiosną wydawało się, że kursowanie pociągów zapewniających komfortowe połączenie mieszkańcom Sławkowa ze stolicą województwa jest niezagrożone. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w porozumieniu ze świadczącym usługę przewoźnikiem zaplanowała na sezon 2022/2023 taką samą liczbę kursów jak dotychczas.

- Jak wynika z pisma przedstawicieli władz GZM, plany te pokrzyżowała decyzja zarządcy infrastruktury – PKP PLK SA. Spółka poinformowała bowiem, iż w związku z rozpoczynającym się remontem węzła kolejowego Katowice nie ma technicznych możliwości, by połączenia te mogły być wprowadzone do rozkładu jazdy. Zaproponowane przez PKP PLK SA połączenia zastępcze czyniłyby z kolei podróż ze Sławkowa do Katowic dłuższą i bardziej skomplikowaną niż aktualnie istniejące połączenia autobusowe do stolicy województwa z przesiadką w Dąbrowie Górniczej - informuje UM Sławków.

- Dodatkowe połączenia kolejowe, o które tak walczyliśmy, zapewniały naszym mieszkańcom szybką i komfortową podróż do Sosnowca i Katowic o zróżnicowanych porach – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. – Nie mamy niestety wpływu na rozpoczynające się prace remontowe związane z modernizacją węzła kolejowego Katowice i wynikające z tego utrudnienia. W piśmie do władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwróciłem się z prośbą o pisemną deklarację powrotu do dofinansowania tych połączeń po zakończeniu prac modernizacyjnych. Metropolia wyraziła zainteresowanie powrotem do tematu po zakończeniu inwestycji przez kolej – dodaje.

Władze Sławkowa zwróciły się do Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z wnioskiem o wprowadzenie szybkiej autobusowej komunikacji zastępczej na trasie Sławków - Sosnowiec - Katowice.


fot. UM Sławków

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3