Jaka taryfa prądu jest najtańsza? Którą taryfę prądu wybrać w 2023 roku?

jaka taryfa prądu jest najtańsza

Redakcja

24 stycznia, 2023

Podwyżki cen prądu uderzyły we wszystkich i z pewnością wiele osób zastanawia się jak poradzić sobie z coraz wyższymi rachunkami i czy opłaca się zmieniać taryfy prądu. A może taniej będzie kupić świeczki? Podpowiadamy jaką taryfę wybrać i która taryfa prądu jest najtańsza w 2023 roku.

Wraz z Nowym Rokiem wszyscy zastanawiamy się nie tylko jak nie zmarnować karnetu na siłownię, kupionego 2 stycznia, ale także jak nie zbankrutować przez wysokie rachunki za prąd. Pierwsze prognozy wiele osób przyprawiły o kołatanie serca, w niektórych miastach mieszkańcy wyszli na ulicę protestować przeciwko prawie 100% podwyżkom.

Co realnie możemy zrobić żeby obniżyć nasze rachunki? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszą i najtańszą dla siebie taryfę prądu w 2023 roku.

O ile nie mamy w planach romantycznych wieczorów przy świecach (choć i te polecamy) jest kilka sposobów, dzięki którym możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jedyni z najbardziej oczywistych jest wyłączanie z kontaktu urządzeń elektronicznych, których akurat nie używamy - np. ładowarek do telefonów, ekspresów do kawy itd. Gotując wodę na herbatę możemy wlewać dokładnie tyle wody, ile na jeden kubek potrzebujemy - nie musimy przecież grzać całego czajnika wody. Kolejnym sposobem jest wymiana żarówek na energooszczędne oraz korzystanie z programów "eko" w pralce i zmywarce. Zużywają one mniej prądu i wody, zapewniając jednocześnie tę samą skuteczność. Jeśli jednak wszystkie te sposoby na nic się nie zdały, a na myśl o rachunkach dostajemy palpitacji serca, warto zastanowić się nad zmianą taryfy prądu w 2023 roku.

taryfa prądu jak wybrać

Co to jest taryfa prądu?

Taryfa energii elektrycznej jest to plan cenowy według którego użytkownik płaci za zużycie prądu. Każda taryfa określa, jaka cena za 1 kWh obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby. Tauron oferuje 4 grupy taryfowe dla gospodarstw domowych - G11,G12, G12w i G13.

Taryfa G11 tzw. jednostrefowa

Taryfa G11 jest najpopularniejszą dla gospodarstw domowych. To taryfa jednostrefowa najczęściej rekomendowaną podczas podpisywania umów ze sprzedawcą energii elektrycznej. Stawka za prąd w tej taryfie w ciągu dnia i nocy jest identyczna, czyli niezależnie od godziny cena prądu jest taka sama i nie zmienia się. To najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy korzystamy z urządzeń elektrycznych zarówno w dzień, jak i w nocy.

Taryfa G12 tzw. dwustrefowa

Taryfa G12 to taryfa dwustrefowa określana potocznie jako „oszczędna noc”. W tej taryfie niższa cena prądu obowiązuje w określonych godzinach dnia i nocy. Prąd jest tańszy przez 10 godz. w ciągu doby:

  • przez 8 następujących po sobie godzin z przedziału 22.00-7.0,
  • przez 2 następujące po sobie godziny z przedziału 13.00-16.00 (czas trwania stref czasowych, czyli godziny rozpoczęcia i zakończenia w tej grupie taryfowej określa operator).

Ta taryfa polecana jest szczególnie osobom, które wcześnie wychodzą z domu i wracają do niego dopiero późnym wieczorem.

taryfa prądu którą wybrać

Taryfa G12w tzw. weekendowa

Taryfa G12w tzw. „oszczędny weekend”, gwarantuje niższą cenę prądu w weekend, w nocy i wybranych godzinach dnia. Prąd jest tańszy:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00
  • w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się, jeśli większość czasu w domu spędzamy w weekendy.

Taryfa G13 - trójfazowa

Taryfa G13 tzw. „oszczędny plus”- doba podzielona jest na trzy strefy. Prąd jest tańszy:

  • od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku 13.00-19.00 i 22.00-7.00
  • od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku 13.00-16.00 i 21.00-7.00
  • w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Taryfa ta rekomendowana jest osobom potrafiącym optymalnie zarządzać swoim czasem, a biorąc pod uwagę fakt dosyć elastycznych godzin poszczególnych stref wydaje się być odpowiednia niemalże dla wszystkich, gdyż pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Niestety jej mankamentem jest konieczność posiadania trójfazowej instalacji elektrycznej w budynku wraz z trójfazowym licznikiem

powiązane artykuły:

Power outlet g65500d2c4 1920
Lokalne 18 listopada, 2022

Zbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej.

Tauron wymiana licznika
Lifestyle 18 października, 2022

Znowelizowana w lipcu 2021 roku Ustawa Prawo energetyczne wprowadziła obowiązek instalacji liczni

Csm morawieckipremier 3178b87cf7 2
Wiadomości 27 września, 2022

Rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarcz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3