
Podwyżki cen prądu uderzyły we wszystkich i z pewnością wiele osób zastanawia się jak poradzić sobie z coraz wyższymi rachunkami i czy opłaca się zmieniać taryfy prądu. A może taniej będzie kupić świeczki? Podpowiadamy jaką taryfę wybrać i która taryfa prądu jest najtańsza w 2023 roku.
Wraz z Nowym Rokiem wszyscy zastanawiamy się nie tylko jak nie zmarnować karnetu na siłownię, kupionego 2 stycznia, ale także jak nie zbankrutować przez wysokie rachunki za prąd. Pierwsze prognozy wiele osób przyprawiły o kołatanie serca, w niektórych miastach mieszkańcy wyszli na ulicę protestować przeciwko prawie 100% podwyżkom.
Co realnie możemy zrobić żeby obniżyć nasze rachunki? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszą i najtańszą dla siebie taryfę prądu w 2023 roku.
O ile nie mamy w planach romantycznych wieczorów przy świecach (choć i te polecamy) jest kilka sposobów, dzięki którym możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jedyni z najbardziej oczywistych jest wyłączanie z kontaktu urządzeń elektronicznych, których akurat nie używamy - np. ładowarek do telefonów, ekspresów do kawy itd. Gotując wodę na herbatę możemy wlewać dokładnie tyle wody, ile na jeden kubek potrzebujemy - nie musimy przecież grzać całego czajnika wody. Kolejnym sposobem jest wymiana żarówek na energooszczędne oraz korzystanie z programów "eko" w pralce i zmywarce. Zużywają one mniej prądu i wody, zapewniając jednocześnie tę samą skuteczność. Jeśli jednak wszystkie te sposoby na nic się nie zdały, a na myśl o rachunkach dostajemy palpitacji serca, warto zastanowić się nad zmianą taryfy prądu w 2023 roku.

Co to jest taryfa prądu?
Taryfa energii elektrycznej jest to plan cenowy według którego użytkownik płaci za zużycie prądu. Każda taryfa określa, jaka cena za 1 kWh obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby. Tauron oferuje 4 grupy taryfowe dla gospodarstw domowych - G11,G12, G12w i G13.
Taryfa G11 tzw. jednostrefowa
Taryfa G11 jest najpopularniejszą dla gospodarstw domowych. To taryfa jednostrefowa najczęściej rekomendowaną podczas podpisywania umów ze sprzedawcą energii elektrycznej. Stawka za prąd w tej taryfie w ciągu dnia i nocy jest identyczna, czyli niezależnie od godziny cena prądu jest taka sama i nie zmienia się. To najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy korzystamy z urządzeń elektrycznych zarówno w dzień, jak i w nocy.
Taryfa G12 tzw. dwustrefowa
Taryfa G12 to taryfa dwustrefowa określana potocznie jako „oszczędna noc”. W tej taryfie niższa cena prądu obowiązuje w określonych godzinach dnia i nocy. Prąd jest tańszy przez 10 godz. w ciągu doby:
- przez 8 następujących po sobie godzin z przedziału 22.00-7.0,
- przez 2 następujące po sobie godziny z przedziału 13.00-16.00 (czas trwania stref czasowych, czyli godziny rozpoczęcia i zakończenia w tej grupie taryfowej określa operator).
Ta taryfa polecana jest szczególnie osobom, które wcześnie wychodzą z domu i wracają do niego dopiero późnym wieczorem.

Taryfa G12w tzw. weekendowa
Taryfa G12w tzw. „oszczędny weekend”, gwarantuje niższą cenę prądu w weekend, w nocy i wybranych godzinach dnia. Prąd jest tańszy:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00
- w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się, jeśli większość czasu w domu spędzamy w weekendy.
Taryfa G13 - trójfazowa
Taryfa G13 tzw. „oszczędny plus”- doba podzielona jest na trzy strefy. Prąd jest tańszy:
- od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku 13.00-19.00 i 22.00-7.00
- od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku 13.00-16.00 i 21.00-7.00
- w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Taryfa ta rekomendowana jest osobom potrafiącym optymalnie zarządzać swoim czasem, a biorąc pod uwagę fakt dosyć elastycznych godzin poszczególnych stref wydaje się być odpowiednia niemalże dla wszystkich, gdyż pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Niestety jej mankamentem jest konieczność posiadania trójfazowej instalacji elektrycznej w budynku wraz z trójfazowym licznikiem