Inteligentny licznik prądu w każdym domu. Kiedy wymiana licznika Tauron na Śląsku 2023

Tauron wymiana licznika

Redakcja

18 października, 2022

Znowelizowana w lipcu 2021 roku Ustawa Prawo energetyczne wprowadziła obowiązek instalacji liczników na prąd odczytywanych zdalnie. Tauron musi wymienić ich ponad 5 milionów, przy założeniu, że co najmniej 80% odbiorców ma mieć nowe odbiorniki do końca 2028r. Kiedy nastąpi wymiana liczników Tauron na Śląsku?

3 lipca 2021 r. weszła w życie nowelizacja prawa energetycznego, która zakłada wymianę liczników prądu na urządzenia nowego typu. Nie tylko nie będziemy musieli podawać, jak do tej pory, stanu licznika, ale także będziemy mieli dostęp do danych zużycia w aplikacji w telefonie. Nowe liczniki umożliwią kontrole zużycia energii przez różne sprzęty, które mamy w domu, w szczególności te, zawsze podłączone do gniazdka jak telewizory, ładowarki, lodówki itd. Przez podgląd zużycia i bieżące przesyłanie stanu zużycia pozwolą nam dobrać dla siebie najkorzystniejszą taryfę i zaplanować w jaki sposób optymalnie zużywać energię w domu.

Dzięki wymianom liczników Tauron może także ograniczyć przerwy w dostawie energii, lepiej planować rozbudowanie sieci oraz ograniczyć starty energii.

Wymiana liczników ma być podzielona na etapy. Pierwszy obejmie 15 proc. odbiorców i ma zostać zakończony do 31 grudnia 2023 roku, kolejny (35 proc. odbiorców) – do końca 2025 roku, trzeci (65 proc. odbiorców) do 31 grudnia 2027 roku i ostatni, obejmujący już 80 proc. klientów, do końca 2028 roku.

wymiana licznika tauron śląsk 2023

Kiedy wymiana liczników Tauron na Śląsku?

Tauron przedstawił harmonogram, dzięki któremu można sprawdzić, w jakim okresie planowana jest wymiana licznika w naszym domu.  Klienci podlegający pod konkretny oddział Taurona mogą spodziewać się wymiany w danym przedziale czasowym:

  • lata 2023-2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;
  • lata 2025-2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;
  • lata 2027-2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i  Częstochowie.

Nowe liczniki nie będą pobierać więcej prądu, nie będą także generować wyższych rachunków. Wymiana licznika jest bezpłatna, odbiorca nie poniesie kosztów ani za usługę wymiany ani za nowe urządzenie. Podczas wymiany monterzy odłącza prąd na czas wymiany jednak nie na długo. Sama wymiana przebiega bardzo sprawnie. Monterzy demontują i montują nowe urządzenie, sprawdzają jego działanie i przekazują dokument dla właściciela poświadczający wymianę. Jeśli nie będzie właściciela przy wymianie, dokumenty zostawiają w skrzynce pocztowej. Jeśli dostęp do licznika nie jest ograniczony, właściciel nie musi być obecny przy jego wymianie. Jeśli jednak monterzy nie mają dojścia do licznika, dostaniesz powiadomienie z prośba o kontakt i indywidualne ustalenie terminu wymiany. Po wymianie nie będzie już konieczności spisywania stanu licznika, wszystko będzie dostępne w aplikacji oraz w bazie Taurona. Dane zbierane przez liczniki będą bezpieczne. Szyfrowane i zabezpieczane przed wykradzeniem. Liczniki będą rejestrowały dane zużycia, jak i dane, które dotyczą manipulacji przy liczniku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.6µg/m3 PM2.5: 18.4µg/m3