Jak będzie wyglądać nowa kładka nad Odrą? Prezydent Raciborza przedstawił koncepcję

Kladka nad odrą

Redakcja

29 marca 2024

Prezydent Dariusz Polowy podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w pobliżu pomnika Matki Polki w Raciborzu zaprezentował koncepcję utworzenia kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Odrą.

Kładka pieszo-rowerowa w Raciborzu zaprojektowana została w pobliżu Mostu Zamkowego w odległości ok. 50 m od pomnika Matki Polki.

Projektowany obiekt stanowić będzie przedłużenie ciągu pieszego ul. Odrzańskiej, a tym samym będzie pełnić funkcję naturalnej, bezpiecznej przeprawy przez rzekę Odrę, łącząc przestrzeń Rynku z Parkiem Zamkowym (Śródmieście z Ostrogiem).

Kładka posiadać będzie konstrukcję stalową z podporami dwułukowymi, opartymi na pylonach fundamentowych, żelbetowych. Balustrady wykonane zostaną w konstrukcji stalowej z wypełnieniem przęseł w postaci tafli ze szkła bezpiecznego hartowanego. 

W trakcie konferencji prezydent Dariusz Polowy podkreślił, że kładka pieszo-rowerowa będzie jednym z priorytetowych zadań, o które będzie z całą mocą zabiegał. Wspomniał także o korzyściach, jakie przyniesie to rozwiązanie, szczególnie w kontekście poprawy walorów turystycznych miasta. Dzięki kładce, turyści pragnący odwiedzić Zamek Piastowski i przenieść się w kierunku Rynku będą mogli komfortowo i bezpiecznie pokonać ten odcinek, przekraczając rzekę Odrę.

Charakterystyczne parametry obiektu:

  • długość: 102,00 m,
  • szerokość przejścia: ok. 4,00 m,
  • rozpiętość pomiędzy podporami łuku: ok. 40,50 m.

powiązane artykuły:

Budowa Drogi Regionalnej Racibórz Pszczyna
Lokalne 8 lutego 2024

Na całym ponad 4-kilometrowym odcinku budowanej Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna trwają inte

Bezplatna komunikacja w raciborzu
Lokalne 26 lutego 2024

Po Żorach, Kaliszu, Ostrołęce, Starachowicach, Lubinie, Jastrzębiu Zdroju, Bolesławcu, Ot

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3