Inauguracja sezonu Filharmonii Śląskiej

Fot Wojciech Mateusiak 22 of 38

Redakcja

9 września 2022

78 sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainauguruje 16 września o g. 19 koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej pod batutą Yaroslava Shemeta – dyrygenta, który po raz pierwszy wystąpi nie tylko w roli szefa Orkiestry, ale także dyrektora artystycznego instytucji.

Będzie to wieczór wielkich przeżyć, które filharmonicy zapewnią poprzez utwory Richarda Straussa – wraz z jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów tego twórcy, Poematem Also sprach Zarathustra, Henryka Mikołaja Góreckiego i fragmentem jego niedokończonej mszy, którą miał napisać na zamówienie Jana Pawła II oraz Wojciecha Kilara i monumentalnym Exodusem.

Koncert otworzy kompozycja, która znana jest każdemu, niezależnie od wiedzy muzycznej, Poematem Also sprach Zarathustra – Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa.

Kompozycji tej z pewnością popularności przysporzyło wykorzystanie jej w filmie 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka. Sprawiło to zresztą, że częściej zaczęto po nią sięgać, również przy innych okazjach. Była na przykład motywem muzycznym materiałów BBC dotyczących misji Apollo 11, a Elvis Presley użył jej fragmentu jako motywu otwierającego występy.

Podczas wieczoru inaugurującego sezon Filharmonii Śląskiej oczywiście nie mogłoby zabraknąć kompozycji Patrona naszej instytucji. Drugim punktem programu będzie Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego, jeden z jego ostatnich utworów, część mszy która miała powstać na zamówienie Jana Pawła II.

Koncert zwieńczy Exodus Wojciecha Kilara – w roku jego 90. urodzin, które obchodziliśmy w lipcu. Budowa utworu przypomina Bolero Maurice’a Ravela – został skonstruowany na zasadzie orkiestrowego crescenda. Exodus, muzyczny obraz biblijnej Księgi Wyjścia,  wykorzystuje podniosły, choć optymistyczny w brzmieniu temat przywodzący na myśl folklor żydowski.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3