Harnasie i Suita Gajane na zakończenie sezonu Filharmonii Śląskiej

A Sobierajski

Redakcja

19 czerwca, 2022

Zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej odbędzie się pod znakiem baletu i jego rozmaitych obliczy. Tego wieczoru góralski folklor ze słynnych Harnasi Karola Szymanowskiego połączy się z ormiańską ekspresją Suity Gajane Arama Chaczaturiana. Na koncert pełen wrażeń zapraszają wspólnie Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz solista – tenor Adam Sobierajski.

Nie od dziś wiadomo, że pobyt w Zakopanem, udział w zabawach i bliskie stosunki z góralskimi rodzinami okazały się być niezwykle inspirujące i znacznie wpłynęły na twórczość Karola Szymanowskiego, a Harnasie są tego znakomitym przykładem. Jest to jedno z największych dzieł tego kompozytora, będące dowodem na to, jak piękny i bogaty jest polski folklor. Nim Harnasie zawitały na scenach w postaci baletu, można ich było także wysłuchać w licznych wersjach koncertowych.

24 czerwca Harnasie zabrzmią w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi Yaroslav Shemet, jeden najbardziej z uznanych dyrygentów młodego pokolenia, który nie raz zachwycił już swoimi interpretacjami międzynarodową publiczność, a w partii solowej usłyszymy Adama Sobierajskiego.

Koncert ukoronuje Suita z Gajane Arama Chaczaturiana. Zwiera ona najpiękniejsze i najbardziej efektowne tańce baletu, w tym słynny Taniec z Szablami, który często pojawia się samodzielnie w programach koncertów na całym świecie. Będzie to więc niezwykle widowiskowe zakończenie sezonu artystycznego i zapowiedź energii, z jaką filharmonicy wkroczą w kolejny – już od września!

Warto wspomnieć, że program koncertów abonamentowych w sezonie 2022/23 jest już dostępny na stronie filharmonia-slaska.eu. Sprzedaż abonamentów ruszy już 27 czerwca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3