Ewakuacja górników w kopalni Pniówek. Powodem metan

IMG 20220421 125522
Kastelik

Szymon Kastelik

18 listopada 2022

W czwartek ewakuowano ponad 100 pracowników w kopalni Pniówek. Urządzenia pomiarowe wykazały wzmożone wydzielanie metanu.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w czwartek 17 listopada podczas prac na ścianie urządzenia pomiarowe wykazały wzmożone wydzielanie metanu. Ze strefy bezpośredniego zagrożenia ewakuowano 3 osoby. Łącznie z wyrobiskami przyległymi ewakuowano 102 pracowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia około godziny 00:15 w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów pod ziemią w kopalni Pniówek doszło do wybuchu metanu. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. Podczas pierwszej akcji ratowniczej gaz wybuchł po raz drugi. Wówczas do rejonu zagrożenia zjechały trzy zastępy ratowników. 

Następnego dnia doszło do kolejnej serii wybuchów. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i sztab kryzysowy zdecydowali o odstąpieniu od akcji ratowniczej i wyizolowaniu rejonu zagrożenia. Pod ziemią pozostało siedmiu pracowników: pięciu ratowników i dwóch górników, którzy oficjalnie nadal mają status zaginionych.  Dotychczas potwierdzone ofiary śmiertelne tej tragedii to dziewięć osób - czterech pracowników zginęło w kopalni, a pięciu kolejnych zmarło, mino wysiłku lekarzy, w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3