Diagnostyczny Mercedes w bielskim Szpitalu Pediatrycznym. To dar od WOŚP

Spektrometr

Redakcja

19 października, 2023

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej wzbogaciło się o nowoczesny spektrometr, który bardzo szybko i precyzyjnie potrafi zidentyfikować drobnoustroje zagrażające zdrowiu i życiu pacjentów. Ten wyjątkowo nowoczesny sprzęt to dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Spektrometr masowy MALDI Biotyper sirius firmy Bruker, który właśnie wzbogacił wyposażenie dziecięcego szpitala w Bielsku-Białej, jest prawdziwym mercedesem w swojej klasie. Urządzenie to pozwala  na bardzo szybkie wykrycie oraz precyzyjną identyfikację chorobotwórczych gatunków drobnoustrojów, w tym i tych, które występują stosunkowo rzadko. Identyfikacja mikroorganizmów następuje na podstawie automatycznej analizy ich profilu białkowego (tak zwany molekularny białkowy "odcisk palca") i jego zestawieniu z bardzo dużą liczbą wzorców znajdujących się w bazie danych. Wiarygodny i precyzyjny wynik badania to duży plus tego spektrometru, ale jeszcze ważniejszy jest krótki czas jego uzyskania. 

- Dotąd, w przypadku dodatniej próbki z krwi, która informuje o obecności w krwi drobnoustrojów, potrzebowaliśmy około doby, aby przekonać się, z jakim mikroorganizmem mamy do czynienia, a w konsekwencji, jakie należy zastosować leki. Teraz wynik ten będziemy mieć w ciągu kilku minut. To wręcz gigantyczna zmiana, bo w przypadku pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym czas potrzebny na wiarygodną diagnostykę ma kluczowe znaczenie gdyż długie oczekiwanie na wynik może kosztować ich utratę życia - mówi Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii z Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. 

Dodaje ona, że nowoczesny spektrometr będzie wykorzystywany w diagnozowaniu i leczeniu bardzo poważnych przypadków takich jak na przykład sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz w rutynowej diagnostyce związanej między innymi z infekcjami dróg oddechowych, moczowych czy zakażeniami skóry.

- Urządzenie to będzie służyło wszystkim oddziałom i wszystkim pacjentom naszego szpitala - podkreśla Monika Piwowarska.

Koszt spektrometru, o jaki wzbogaciło się wyposażenie Szpitala Pediatrycznego to 1 100 000 zł. Środki na jego zakup zebrano podczas tegorocznego, 31. Finału Wielkiego Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasło brzmiało: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych. Co ważne, WOŚP zapewniła również 5-letni serwis gwarancyjny tego urządzenia.

- Pragnę serdecznie podziękować Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy za ten wspaniały dar, który umożliwi nam jeszcze skuteczniejsze starania o zdrowie i życie małych pacjentów. Otrzymany spektrometr to bardzo cenne poszerzenie naszych diagnostycznych możliwości, a na jego zakup, z uwagi na bardzo wysokie koszty, szpital nie mógłby sobie obecnie pozwolić - mówi Katarzyna Czauderna, Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

powiązane artykuły:

Szpital Wojewódzki bielsko
Lokalne 11 października, 2023

Wart ponad 1,1 mln złotych sprzęt otrzymał Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej w ramach darowizny

Nowy sprzęt w bielskim szpitalu
Lokalne 14 lipca, 2023

Fotele zabiegowe, wózki anestezjologiczne, a także łóżka szpitalne sterowane elektrycznie - trafi

Phmetr2
Lokalne 14 kwietnia, 2023

Wśród szerokiej gamy badań diagnostycznych wykonywanych w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3