Dąbrowa Górnicza: mieszkania w TBS coraz bliżej. Kto i na jakich warunkach może otrzymać mieszkanie?

budowa tbs-ów w dąbrowie górniczej

Redakcja

3 marca 2023

Trzy siedmiopiętrowe bloki, wybudowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, staną u zbiegu al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Kwiatkowskiego w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja zbliża się do etapu realizacji. 1 marca poznano oferty potencjalnych wykonawców, a dzień wcześniej miasto otrzymało grant z rządowego programu wspierającego inwestycje komunalne.

W budynkach znajdą się lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.

Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne.

Elewacja będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Zaaranżowana zostanie zieleń, staną ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również propozycja dla osób, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku, wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, głównym kryterium naboru najemców będzie wysokość średniego miesięcznego dochodu, który w gospodarstwie jednoosobowym musi być wyższy od 200 proc. najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym na osobę musi przekroczyć 150 proc. najniższej emerytury. Od 1 marca najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1588,44 zł. Równocześnie dochody nie mogą przekroczyć, określonego ustawowo, maksymalnego poziomu wyliczanego za rok poprzedzający złożenie wniosku.

Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku.

Obowiązkiem każdego najemcy będzie również wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Opłata ta nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy konkretnego lokalu i w przypadku rezygnacji z najmu, zostanie zwrócona. Jej wysokość zostanie obliczona po wyłonieniu wykonawcy robót budowalnych.

1 marca otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na budowę mieszkań. Wpłynęło ich sześć, a zaproponowane ceny wahają się od 52 mln 380 tys. zł do ponad 76 mln 938 tys. zł. Kosztorys inwestorski opiewa na 56 mln 580 tys. zł.

Teraz oferty będą weryfikowane pod kątem spełnienia warunków przetargowych. Po dopełnieniu formalności i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 34 miesiące na sfinalizowanie całego przedsięwzięcia.

We wtorek w Warszawie wiceprezydent Bożena Borowiec odebrała symboliczny czek na 20 mln 707 tys. 731 zł i 43 gr. Środki w tej wysokości, pochodzące z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego, wesprą realizację dąbrowskiej inwestycji.

budowa tbs w dąbrowie górniczej

powiązane artykuły:

Lokalne 3 marca 2023

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach miało miejsce uroczyste podpisanie umów dotyczących s

przebudowa dworca w dąbrowie górniczej
Lokalne 23 lutego 2023

Trwa przebudowa dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej. Przy jego zachodnim skrzydle powst

podziemny system zbierania odpadów
Lokalne 1 marca 2023

Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami w Dąbrowie Górniczej uruchamia podziemny system zbierania

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3