Przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej. Obecnie powstaje poczekalnia letnia dla podróżnych

fot. UM Dąbrowa Górnicza

Redakcja

23 lutego, 2023

Trwa przebudowa dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej. Przy jego zachodnim skrzydle powstaje obecnie poczekalnia letnia, w której znajdą się siedziska dla podróżnych oraz wiata rowerowa, która pomieści 32 jednoślady.

Prace związane z przebudową dworca w Dąbrowie Góniczej trwają od grudnia 2021 roku. Dworzec zyskał już nowe poszycie dachowe, zakończyła się także renowacja elewacji. Wcześniej ekipy budowalne wzmocniły fundamenty budynku i wykonały nowe stropy oraz więźbę dachową. Później większość prac przeniosła się do wnętrza budynku, gdzie trwają prace wykończeniowe.

– We wnętrzu zakończono między innymi prace tynkarskie. Rozprowadzono również instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne. W piwnicy układane są posadzki – mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP SA.

W najbliższym czasie, poza kontynuacją prac wykończeniowych, rozpoczną się prace związane z niwelacją terenu wokół dworca i zagospodarowaniem terenu.

Ciekawostką jest konstrukcja, która powstaje przy zachodnim skrzydle dworca. Budowla składa się z dwóch części: od strony peronów to poczekalnia letnia, w której znajdą się siedziska dla podróżnych.

– Druga część, ta z ceglaną elewacją, to wiata rowerowa, pod którą znajdą się 32 miejsca dla jednośladów. W pobliżu wiaty rowerowej znajdzie się również stacja naprawy rowerów – mówi Bartłomiej Sarna.

– Stojaki dla rowerów zamontujemy także na parkingach po obu stronach torów: 52 po południowej stronie dworca i 52 po północnej stronie. W sumie do dyspozycji będzie 240 miejsc na rowery i około 370 miejsc do parkowania samochodów – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W budynku – obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Ten argument wiele znaczył przed wielu laty, gdy władze miasta namawiały PKP do wpisania dworca na listę realizowanych inwestycji.

– Wynajęliśmy bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne: przeniesie się tutaj Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ul. 3 Maja – precyzuje prezydent Marcin Bazylak.

Prace przy modernizacji dworca mają się zakończyć w połowie 2023 rok. 

powiązane artykuły:

C41bcfe9 cb2f 4b4a 8e53 88aff6b1e462 768x443
Lokalne 28 października, 2022

Trwa przebudowa dworca kolejowego przy stacji centrum w Dąbrowie Górniczej. Część pomieszczeń wynajm

Time4 202008 dabrowa z01 v2 3 1536x1023
Lokalne 21 października, 2021

PKP SA za najkorzystniejszą uznały ofertę spółki Berger Bau Polska, która przebudowę zabytkowego dwo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3