110 mln złotych na inwestycje w Tychach, Świerklańcu i Dąbrowie Górniczej

Redakcja

3 marca, 2023

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach miało miejsce uroczyste podpisanie umów dotyczących stacji tankowania wodorem dla miasta Tychy i stacji tankowania wodorem w Świerklańcu a także modernizacji baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. W sumie na te inwestycje przeznaczonych zostanie 110 mln złotych. 

Wsparcie w wysokości 110 mln złotych zostanie przeznaczone na projekty z obszaru elektromobilności i energetyki. W Świerklańcu i Tychach będą zrealizowane w ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”, natomiast Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej zrealizuje projekt dzięki programowi Energia Plus.

- To bardzo ważne i wyjątkowe wydarzenie związane z podpisaniem umów opierających się o dwa filary. Z jednej strony, perspektywa wyjątkowej nowoczesności w zakresie wodorowej, gdzie będziemy również województwo śląskie uzbrajać w stosowną infrastrukturę, aby czyste i zeroemisyjne paliwo mogło być środkiem rozwoju infrastruktury wodorowej, czy to w kontekście transportu zbiorowego, czy również w zakresie infrastruktury przemysłowej. I ta noga innowacyjności jest ważna w perspektywie transformowana się województwa śląskiego. Ta druga część - w oparciu o nasze ogromne doświadczenia, nasze bogactwo, naszą historię, nasz przemysł, czyli modernizacja, budowa i rozwój kolejnej baterii koksowniczej w Dąbrowie Górniczej. To pokazuje że województwo śląskie stawia na oba filary - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Dofinansowane projekty to:

  • „Stacja tankowania wodoru Świerklaniec”
  • „Tankuj wodór z PKM Tychy!”
  • „Modernizacja baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń”

fot. Śląski Urząd Wojewódzki 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 13.2µg/m3