Czym można palić w piecu kaflowym? Jakie są przepisy?

Czym mozna palic w piecu kaflowym

Redakcja

30 listopada, 2022

Piece kaflowe, choć kojarzą się z reliktem przeszłości, na nowo zyskują na popularności. Nie tylko są oryginalną ozdobą mieszkania, ale także ekonomicznym sposobem ogrzania swoich czterech ścian. Nagrzane kafelki jeszcze przez długi czas oddają ciepło. Czy można palić w piecu kaflowym i czym? Jakie są przepisy i czy możemy otrzymać na piec kaflowy dodatek węglowy?

Piece kaflowe są poniekąd aktualnie kwestią sporną, a wszystko za sprawą uchwały antysmogowej i regulacji przyjmowanych przez konkretne samorządy. Stare piece kaflowe powinny być zlikwidowane do 1 stycznia 2023, nie oznacza to jednak, że musimy je wyburzać. Piec nie powinien po prostu być użytkowany ze względu na normy smogowe.

Jakie normy musi spełnić piec kaflowy?

Śląska uchwała antysmogowa przewiduje kolejne etapy wymiany pieców. Opatrzone są one konkretnymi datami. Do 1 stycznia 2022 powinny były być wymienione kotły wyprodukowane przed 2007 rokiem. Do początku 2024 roku kotły wyprodukowane między 2007 a 2012 rokiem, a do 2026 roku kotły wyprodukowane po 2012 i włączone do eksploatacji przed 1 września 2017. Jeśli posiadamy kocioł klasy III lub IV powinniśmy go wymienić przed 2028 rokiem.

Oprócz tego uchwała opisuje na jakich zasadach można palić w innych piecach czy kominkach. Muszą one spełniać sprawność cieplną na poziomie 80% oraz być wyposażone w urządzenie zapewniające redukcje emisji pyłu. Jednak istnieją nowoczesne piece kaflowe, które posiadają już takie systemy. Na rynku dostępne są nawet piece kaflowe z płaszczem wodnym czy wkładem elektrycznym.

czy mozna palic w piecu kaflowym
czy mozna palic w piecu kaflowym

Czym można palic w piecu kaflowym?

W tym momencie zawieszone zostały przepisy zabraniające palenia węglem brunatnym czy gorszej jakości miałami. Pozwala to samorządom na zmiany przepisów antysmogowych, jak to chociażby miało miejsce w Krakowie. Na Śląsku jednak nie zostały jeszcze takie zmiany przyjęte i na razie przepisy nie mówią jasno czy obowiązywać będą normy przyjęte przed kryzysem energetycznym.

Piece kaflowe zostały jednak stworzone do opalania w nich węglem i z pewnością to ekogroszek jest najlepszym wyborem do spalania w takich piecach. Możliwe jest jednak także palenie drewnem, brykietem drzewnym i pelletem. Sztuka palenia w piecu kaflowym nieco różni się od typowych, zasypowych pieców, bowiem wszystko opiera się na odpowiednim otwieraniu drzwiczek i dopływie powietrza do pieca.

Działanie tego typu pieca opiera się na tym, że nawet po wygaśnięciu jeszcze przez długi czas wytwarza on ciepło, a jednorazowe rozpalenie wymaga mniejszej ilości opału. Górne drzwiczki do pieca powinny być zawsze zamknięte, a podawanie powietrza potrzebnego do spalania dzieje się za pomocą dolnych. Należy je jednak zamknąć, gdy na ruszcie zostały resztki żaru, ale już nie przykrywają go w całości.

czym mozna palic w piecu kaflowym
czym mozna palic w piecu kaflowym

Czy na piec kaflowy przysługuje dodatek węglowy?

Na piec kaflowy przysługuje nam także dodatek węglowy. Ustawa przewiduje dodatek dla osób fizycznych, które prowadzą gospodarstwa ogrzewane piecami węglowymi, do których należą m.in. piece kaflowe spotykane w domach wielorodzinnych nieposiadających centralnego ogrzewania. Jeśli gospodarstwo domowe posiada indywidualne źródło ogrzewania, przysługuje mu dodatek węglowy.

powiązane artykuły:

Co zamiast ekogroszku
Lifestyle 27 października, 2022

Po akcji wymiany starych pieców, tzw. „kopciuchów” na nowe, bardziej ekologiczne wydawało się, że

Najbardziej kaloryczny wegiel
Lifestyle 3 listopada, 2022

Kiedy decydujemy się na zakup węgla opałowego, chcemy aby w dobrej cenie otrzymać jakościowe pali

Tani wegiel na slasku
Lifestyle 22 września, 2022

Wielu Polaków zachodzi w głowę skąd wziąć opał i jednocześnie nie zbankrutować. Tym szczęśliwcom,

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 28.1µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3