
Piece kaflowe, choć kojarzą się z reliktem przeszłości, na nowo zyskują na popularności. Nie tylko są oryginalną ozdobą mieszkania, ale także ekonomicznym sposobem ogrzania swoich czterech ścian. Nagrzane kafelki jeszcze przez długi czas oddają ciepło. Czy można palić w piecu kaflowym i czym? Jakie są przepisy i czy możemy otrzymać na piec kaflowy dodatek węglowy?
Piece kaflowe są poniekąd aktualnie kwestią sporną, a wszystko za sprawą uchwały antysmogowej i regulacji przyjmowanych przez konkretne samorządy. Stare piece kaflowe powinny być zlikwidowane do 1 stycznia 2023, nie oznacza to jednak, że musimy je wyburzać. Piec nie powinien po prostu być użytkowany ze względu na normy smogowe.
Jakie normy musi spełnić piec kaflowy?
Śląska uchwała antysmogowa przewiduje kolejne etapy wymiany pieców. Opatrzone są one konkretnymi datami. Do 1 stycznia 2022 powinny były być wymienione kotły wyprodukowane przed 2007 rokiem. Do początku 2024 roku kotły wyprodukowane między 2007 a 2012 rokiem, a do 2026 roku kotły wyprodukowane po 2012 i włączone do eksploatacji przed 1 września 2017. Jeśli posiadamy kocioł klasy III lub IV powinniśmy go wymienić przed 2028 rokiem.
Oprócz tego uchwała opisuje na jakich zasadach można palić w innych piecach czy kominkach. Muszą one spełniać sprawność cieplną na poziomie 80% oraz być wyposażone w urządzenie zapewniające redukcje emisji pyłu. Jednak istnieją nowoczesne piece kaflowe, które posiadają już takie systemy. Na rynku dostępne są nawet piece kaflowe z płaszczem wodnym czy wkładem elektrycznym.

Czym można palic w piecu kaflowym?
W tym momencie zawieszone zostały przepisy zabraniające palenia węglem brunatnym czy gorszej jakości miałami. Pozwala to samorządom na zmiany przepisów antysmogowych, jak to chociażby miało miejsce w Krakowie. Na Śląsku jednak nie zostały jeszcze takie zmiany przyjęte i na razie przepisy nie mówią jasno czy obowiązywać będą normy przyjęte przed kryzysem energetycznym.
Piece kaflowe zostały jednak stworzone do opalania w nich węglem i z pewnością to ekogroszek jest najlepszym wyborem do spalania w takich piecach. Możliwe jest jednak także palenie drewnem, brykietem drzewnym i pelletem. Sztuka palenia w piecu kaflowym nieco różni się od typowych, zasypowych pieców, bowiem wszystko opiera się na odpowiednim otwieraniu drzwiczek i dopływie powietrza do pieca.
Działanie tego typu pieca opiera się na tym, że nawet po wygaśnięciu jeszcze przez długi czas wytwarza on ciepło, a jednorazowe rozpalenie wymaga mniejszej ilości opału. Górne drzwiczki do pieca powinny być zawsze zamknięte, a podawanie powietrza potrzebnego do spalania dzieje się za pomocą dolnych. Należy je jednak zamknąć, gdy na ruszcie zostały resztki żaru, ale już nie przykrywają go w całości.

Czy na piec kaflowy przysługuje dodatek węglowy?
Na piec kaflowy przysługuje nam także dodatek węglowy. Ustawa przewiduje dodatek dla osób fizycznych, które prowadzą gospodarstwa ogrzewane piecami węglowymi, do których należą m.in. piece kaflowe spotykane w domach wielorodzinnych nieposiadających centralnego ogrzewania. Jeśli gospodarstwo domowe posiada indywidualne źródło ogrzewania, przysługuje mu dodatek węglowy.