Tani węgiel na Śląsku. Gdzieś jeszcze dostępny? Czym awaryjnie można palić w piecu?

Tani wegiel na slasku

Redakcja

22 września, 2022

Wielu Polaków zachodzi w głowę skąd wziąć opał i jednocześnie nie zbankrutować. Tym szczęśliwcom, którzy zdążyli się zaopatrzyć wcześniej, lub zdążyli kupić na stronie sklepu PGG przed podwyżkami cen, możemy jedynie pogratulować, a wszystkim tym, którzy jeszcze nie wiedza gdzie znaleźć tani węgiel na Śląsku, podpowiadamy gdzie go kupić lub czym awaryjnie można palić w piecu

Brak węgla i kryzys energetyczny w Polsce

Wbrew przekazom medialnym kryzys energetyczny nie rozpoczął się wraz z inwazją Rosji na Ukrainę. To wydarzenie jedynie ujawniło problemy, które w polskiej energetyce czaiły się od lat. Wpływ na to miały szczególnie dwie rzeczy. Po pierwsze stopniowe, dosyć nieudolne wygaszanie kopalni i zmiana polityki energetycznej Polski, na bardziej “zieloną” według unijnych norm.

Po drugie pokłady zaczynały się kończyć i nie było środków na inwestycje w nowe chodniki i poszukiwanie złóż. Od wielu lat  mówiło się już nieoficjalnie, że nawet połowa węgla, będącego w obrocie pochodziła z Ukrainy i Rosji. Dodatkowo węgiel zza wschodniej granicy był zwyczajnie tańszy od polskiego i bardzo często był reklamowany jako “tani opał”.

tani węgiel na śląsku

Gdzie dostać tani węgiel na Śląsku?

Tani węgiel możemy obecnie kupić na stronie sklepu Polskiej Grupy Górniczej, choć i tam ceny zostały już kilkukrotnie podwyższone. Za ekogroszek luzem zapłacimy tam obecnie 1520 zł za tonę, przy czym jednorazowy zakup nie może przekroczyć 3 ton. Osoby biorące udział w “Igrzyskach Węglowych” na stronie sklepu, dobrze wiedzą, że żeby zakupić tam tani węgiel potrzeba dużo szczęścia i sprytu.

Niedawno kopalnia Budryk należąca JSW uruchomiła możliwość zakupu orzecha dla klientów detalicznych. Codziennie wydawanych jest 180 ton na zasadzie zapisów, jednak kolejka sięga już końca roku przez co kopalnia wstrzymała zapisy.

Niektórzy ofert kupna taniego węgla szukają na portalach aukcyjnych takich jak OLX, jednak bardzo łatwo jest tam obecnie trafić na oszustów, stracić pieniądze, a taniego węgla nigdy nie zobaczyć. Inną alternatywą jest kupno taniego węgla za granicą, np. w Czechach. Ten pomysł wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród internautów, ponieważ ceny taniego czeskiego węgla mają być mocno konkurencyjne.

tani węgiel na śląsku

Czym awaryjnie można palić w piecu?

I tu na wstępie podkreślamy: na pewno nie oponami! Istnieje jednak bardziej ekologiczny zamiennik, testowany już od jakiegoś czasu przez rolników, szczególnie w piecach na pellet, a jest to zboże. Jęczmieniem i owsem można palić w piecu na pellet, a są i tacy, którzy używają zboża w piecach na ekogroszek. Jest to o tyle ciekawy pomysł, że jęczmień dostaniemy już za ok. 900 zł za tonę, a owies to wydatek około 1100 zł za tonę.

Średnia kaloryczność węgla to ok. 25-27 MJ/kg. Ekogroszek ma mniejszą wydajność – ok. 23 MJ/kg. Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie udowodnili, że zboże daje mniej energii – od ok. 17 MG/kg w przypadku pszenicy, po prawie 19 w przypadku owsa. Jakość zboża ma znaczenie – dobre pali się nieco lepiej od tzw. porośniętego (nieprzydatnego do konsumpcji). Są jednak specjalne odmiany zbóż, które hoduje się właśnie po to, by je spalić. Tona takiego ziarna ma wartość energetyczną odpowiadającą 800 kilogramom węgla. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie awaryjne, szczególnie w piecach na ekogroszek, które nie są przystosowane do takiego opału, co może powodować awarie.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3