
Współczesne miasta europejskie kładą duży nacisk na politykę senioralną. Innowacyjne podejście do tego tematu ma również Bytom, który od 2018 roku mocno zaktywizował swoją ofertę dla osób w starszym wieku.
Przykłady takich działań? Wystarczy wejść na stronę internetową Miasta Bytom.
- Działa tam zakładka specjalnie dedykowana seniorkom i seniorom, z której można się dowiedzieć, jakie projekty i działania realizuje miasto w tym obszarze, są to m.in.: Bytomska Rada Seniorów, jako organ doradczy przy Radzie Miejskiej i Prezydencie Miasta, czy Uniwersytet III Wieku, pięć Dziennych Domów Pobytu na terenie miasta, funkcjonująca Karta Seniora, oferująca zniżki przez instytucje i firmy działające na terenie Bytomia osobom, które ukończyły 60 rok życia. Jednym z najnowszych projektów, w których bierze udział Bytom jest „HaloAktywni 60+”, czyli tak zwany Bytomski Telefon Seniora, w którym wolontariusze niosą telefoniczną pomoc seniorom. Warto zwrócić uwagę, że w dużej mierze tymi wolontariuszami są same osoby starsze – wymienia Agnieszka Labus.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Bardzo ważnym miejscem polityki senioralnej jest Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy spotykają się z najmłodszymi, aby brać udział na przykład w Międzypokoleniowej Sztafecie Pływackiej. Mogą też wystąpić na scenie przy okazji Bytomskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To też miejsce poszerzania horyzontów i nauki, bo na nią nigdy nie jest za późno.
Seniorzy są różnorodni
- Zupełnie innych sposobów aktywizacji będzie wymagać grupa wiekowa statystycznie bardziej sprawna jak młodzi-starzy (65-74 rok życia), innej starzy-starzy (75-84 rok życia), a jeszcze innej nestorzy (85+), innej także osoby, które całe życie pracowały umysłowo oraz te, które pracowały fizycznie - także ważne jest właśnie sięgnięcie do zdefiniowania ich stylów życia, żeby realnie odpowiedzieć na potrzeby osób starszych w przestrzeniach miejskich i ofercie działań, które miasto może zaproponować – podkreśla Labus.
Miejska architektura
Miasto podejmuje mnóstwo działań dla dobra seniorów i seniorek, ale zawsze może być lepiej. Bo oferta dla seniorek i seniorów to także ułatwienia w miejskiej architekturze. I tu jest wciąż sporo do zrobienia. Dzięki zwartej strukturze urbanistycznej Bytom ma do tego wszelkie predyspozycje.
Aktywni60+
Od września ubiegłego roku Bytom bierze udział w innowacyjnym projekcie „Halo Aktywni60+", w którym seniorzy - wolontariusze niosą telefoniczną pomoc innym seniorom. Starsi mieszkańcy Bytomia chętnie dzwonią pod numer 32 784 78 48 od poniedziałku do środy w godzinach 10:00-14:00, gdzie dyżuruje zespół wolontariuszy. Pod tym telefonem seniorzy mogą zasięgnąć porady, pomocy, jak również porozmawiać na różne tematy z seniorami-wolontariuszami.
Likwidujemy bariery
W 2018 roku prezydent Mariusz Wołosz powołał zespół ds. likwidacji barier dla osób niepełnoprawnych, który inwentaryzuje miejsca w przestrzeni miasta, które do tej pory stwarzają bariery komunikacyjne, i usuwa je.
Efekty? Uwzględnienie potrzeb osób mających trudności w poruszaniu się w projektach przebudowy dróg m.in. ul. Dworcowej, Narutowicza, Nawrota i Smolenia. W ramach takiego działa w tym roku zostanie przeprowadzona modernizacja i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego Śródmieście – Rozbark przy ul. Chorzowskiej znajdującego się obok powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Na ten cel gmina pozyskała środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach projektów rewitalizacyjnych, dotyczących zagospodarowania przestrzeni, w Bytomiu stworzone zostaną tereny rekreacyjne wyposażone w urządzenia dostosowane do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych, m.in. przy al. Marka, w parku Ludowym czy w Bobrku.
Seniorzy mogą pomóc młodym
Bardzo często myśląc o seniorach, młodzi ludzie wyobrażają sobie, że to zwarta i dość hermetyczna grupa. Tymczasem seniorzy niczym nie różnią się od młodych ludzi. Mają swoje przyzwyczajenia, oczekiwania i doświadczenia, i chcą się tym dzielić. Nie tylko z koleżanką z bloku, czy kolegą po sąsiedzku.