Był parking, jest zielono. Na Stawowej w Katowicach pojawiają się nowe rośliny

Nowe rośliny na Stawowej fot 2

Redakcja

30 maja, 2023

Wokół kasztanowców zasadzonych pierwszego dnia wiosny przy ul. Stawowej w Katowicach pojawią się nowe rośliny. To kolejny etap zazieleniania tej przestrzeni.

Wokół kasztanowców zasadzonych zostanie ponad 600 roślin. Wśród nich znajdą się m.in. ciemiernik biały o dużych, ozdobnych białych kwiatach z żółtym środkiem z wystającymi pręcikami. Pojawi się też śmiałek darniowy, czyli ozdobna trawa o wysokich łodygach ze srebrnymi wiechami kwiatów. Zasadzonych zostanie także kilka azalii japońskich, cisów pospolitych, kalin japońskich, szałwii omszonych oraz zawilców hupeheńskich.

Nowe drzewa na pierwszy dzień wiosny

Drzewa, które zasadzono 21 marca br. to dwa kasztanowce żółte. W momencie sadzenia mierzyły 4 m wysokości i 14 cm w obwodzie pnia. Ta odmiana dorasta najczęściej do 10-15 m. Drzewa te mają delikatną, ażurową koronę, kwitną na przełomie maja i czerwca, ponadto są dosyć odporne na mróz i choroby. Aby je posadzić tam należało odbrukować powierzchnię 100 m2. Do posadzenia drzew ZZM i MZUiM przywiozły w to miejsce 30 ton świeżej ziemi.

Był parking, są rośliny

Miejsce, w którym obecnie znajdują się drzewa, było dotychczas pustym placem, który kierowcy wykorzystywali jako nielegalny parking. Dodatkowo codziennie przechodzą tędy tysiące mieszkańców regionu, dlatego obecność drzew i innych roślin jest dla nich zdecydowanie korzystniejsza – daje cień, który latem jest niezbędny, a przy tym wygląda estetyczniej.

Kasztanowce na rogu ul. Chopina i Stawowej to pierwszy etap zazieleniania tej przestrzeni. W najbliższym czasie wzdłuż ul. Stawowej posadzone zostaną kolejne drzewa, które mają nawiązywać do nasadzeń, które kiedyś były tu obecne. Niestety ze względów bezpieczeństwa drzewa musiały zostać wycięte.


powiązane artykuły:

Nowe nasadzenia w Katowicach
Lokalne 29 maja, 2023

Ulica Lwowska, teren między ulicą Magazynową a Bagienną, ulica Pośpiecha, skrzyżowanie ul

Zazielenienie warszawskiej
Lokalne 26 kwietnia, 2023

Metamorfoza ul. Warszawskiej w Katowicach idzie pełną parą. Ostatnio pojawiły się już pie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.0µg/m3 PM2.5: 9.5µg/m3