W Katowicach zasadzą 350 drzew

Nowe nasadzenia w Katowicach

Redakcja

29 maja, 2023

Ulica Lwowska, teren między ulicą Magazynową a Bagienną, ulica Pośpiecha, skrzyżowanie ulicy Chorzowskiej i Złotej, ulica Śląska, Park Kościuszki – to tylko kilka z lokalizacji, w których pojawią się nowe drzewa. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał najkorzystniejszą ofertę na zakup prawie 350 drzew. Do przetargu stanęły cztery firmy. 

Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę przedstawioną przez firmę Boot&Hortorus, która wyceniła realizację zlecenia na nieco ponad 205 tys. zł. W najbliższych dniach z wybranym wykonawcą zostanie podpisana umowa na dostarczenie drzew.

Wszystkie drzewa muszą spełniać najwyższe wymagania jakościowe – m.in. mieć zachowane dla danego gatunku charakterystyczne cechy – wysokość, szerokość czy długość pędów, a także mają mieć odpowiednie proporcje między bryłą, pniem i koroną. Rośliny muszą również być zdrowe – bez objawów chorób czy działalności szkodników, a także bez uszkodzeń mechanicznych, martwic czy pęknięć kory. System korzeniowy powinien być prawidłowo rozwinięty, zwarty, nieprzesuszony i odpowiedni wielkością do wysokości drzewa. Dodatkowo musi być zabezpieczony tkaniną, która rozłoży się najpóźniej półtora roku po posadzeniu. Korona drzew powinna być w pełni uformowana, symetryczna, wyraźnie wykształcona – jej rozgałęzienie ma być typowe dla gatunku i odmiany drzewa. Nie może posiadać rozgałęzień pod kątem ostrym, które groziłyby rozłamaniem korony w późniejszym czasie. Ocenie podlega także barwa liści i igieł, która ma być typowa dla danego gatunku, bez plam świadczących o chorobie czy działalności szkodników. 

Wśród drzew, które ZZM planuje zasadzić, znajdują się m.in. klony jawory, lipy drobnolistne „Rancho”, jabłonie, klony pospolite, dęby szypułkowe, jarzęby mączne.

Główne zadanie Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach to pielęgnacja istniejącej zieleni i sadzenie nowych roślin. Oprócz corocznego sadzenia nowych drzew ZZM prowadzi także wiele inwestycji, które dodatkowo zwiększają liczbę drzew. Jedną z realizacji jest zazielenienie ul. Warszawskiej. Pojawiły się tam już pierwsze drzewa i powoli widać, jak ulica będzie wyglądać po remoncie. Zyska charakter bulwaru właśnie dzięki większej ilości roślinności, a także ograniczeniu ruchu samochodowego. W zeszłym roku również przestrzeń między Rondem a Rynkiem zyskała nowe rośliny – na tym odcinku Alei Korfantego posadzono w sumie 46 drzew.

Wspomniane drzewa nie są jedynymi, które są sadzone na terenie Katowic. Na bieżąco realizowane są także nasadzenia drzew w ramach akcji wCOP drzewo. W ramach ostatniej edycji nasadzonych zostało 91 drzew. W kolejnych miesiącach sadzone będą kolejne.

powiązane artykuły:

Garden geaa292cb5 1280
Lokalne 26 maja, 2023

Firma wykonująca usługę porządkowe na terenach zielonych dla miasta Katowice, skosiła ozdobne tra

IMG 20230523 130505
Lokalne 24 maja, 2023

W Katowickim Centrum Onkologii otwarto zrewitalizowany park szpitalny. Inwestycja była możliwa dz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3