Andrzej Duda o "lex Tusk": Zdecydowałem, że podpiszę ustawę

Fx S Kh Qw WYA Am Gs F
Kastelik

Szymon Kastelik

29 maja 2023

Prezydent Polski Andrzej Duda w specjalnym oświadczeniu oznajmił, że podpisze projekt ustawy o speckomisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, tak zwany "lex Tusk". Komisja od samego początku wzbudza wiele kontrowersji, a według opozycji ma uderzyć w jej liderów przed wyborami. 

Sejm w minionym tygodniu odrzucił sprzeciw Senatu i przegłosował (głosami Zjednoczone Prawicy, Polskich Spraw, Kukiza i niezrzeszonych) projekt ustawy ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Komisja nazwana przez opozycję i media "lex Tusk" będzie miała bardzo duże uprawnienia.

Według jej przeciwników, komisja będzie całkowicie uzależniona od Prawa i Sprawiedliwości, a jej uprawnienia wchodzą w zakres prokuratury i sądu, co łamie konstytucje. Opozycja uważa, że taka komisja może uznać każdego polityka, który pracował w latach 2007-2022 za "rosyjskiego agenta" na podstawie bezzasadnych przesłanek. Politycy PiS-u twierdzą, że komisja jest potrzebna, a boją się jej wyłącznie osoby, które faktycznie działały na szkodę Polski. 

- Mamy strategię na tę komisję. Zobaczycie, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem Konstytucji - będą tego bardzo żałowali - mówił po głosowaniu lider PO, Donald Tusk. Część ekspertów i polityków Koalicji Obywatelskiej uważa, iż komisja ma pozbawić Tuska prawa do wybieralności jeszcze przed jesiennymi wyborami. Ponieważ z racji faktu, że w latach 2007-2022 pełnił najważniejsze funkcje w Polsce i Unii Europejskiej, "upolityczniona" komisja w łatwy sposób może uznać według siebie, że współpracował w Rosją. A zanim Tusk udowodni swoją niewinność w sądzie, będzie już po wyborach. 

Andrzej Duda podpisze ustawę

29 maja w specjalnym oświadczeniu do sprawy odniósł się Andrzej Duda. Zaczął najpierw od... Unii Europejskiej. Powiedział, że w rozmowie z premierem Morawieckim zażądał, aby Polska domagała się w UE utworzenia europejskiej komisji ds. wpływów rosyjskich. Dodał, że na poziomie krajowym podobne organy działają już np. we Francji. 

- W sprawach politycznych najważniejsze jest to, żeby wyświetlono i pokazano pewne mechanizmy społeczeństwu - stwierdził Andrzej Duda. Za przykład podał komisję Rywina, której prace śledziła cała Polska. Według Dudy jej transparentność pomogła Polsce pokonać problem wszechobecnej korupcji.

Dlatego prezydent Polski uważa, że podobna komisja, w pełni transparentna powinna działać w sprawie wpływów Rosji w naszym kraju. 

- Transparentność wyjaśniania ważnych kwestii politycznych, publicznych ma dla mnie absolutnie czołowe znaczenia. To opinia publiczna powinna sama wyrabiać opinie na temat tego, w jaki sposób działają różni jej przedstawiciele - skomentował prezydent Polski.

- Zdecydowałem się na podpisanie ustawy, która w ostatnim czasie opuściła polski parlament, która dotyczy ona powołania specjalnej państwowej komisji, która ma wyjaśnić wpływy rosyjskie na kwestie związane z bezpieczeństwem Polski - poinformował Andrzej Duda i dodał - Wierzę w to, że właśnie transparentność działania tych, którzy zostaną wyłonieni jako członkowie tej komisji. Pytania jakie będą zadawali tym, którzy zostaną przed komisję wezwani. Będą miały kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o zwalczanie różnego rodzaju działań nielegalnych.

Jednocześnie Duda zapowiedział, że skieruje ustawę dot. tej komisji w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, żeby poznać ocenę jej zgodności z polską konstytucją.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3