Budowa ostatniej części obwodnicy zachodniej Gliwic dobiega końca. Kiedy otwarcie?

Obwodnica gliwice

Redakcja

22 lutego 2024

Prace przy budowie ostatniej części obwodnicy zachodniej, prowadzącej od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego w Gliwicach, dobiegają końca. Droga ma zostać otwarta 16 marca. Ułatwi przemieszczanie się po mieście kierowcom, ale bezpieczną trasę zyskają także rowerzyści.

Oddane do użytku są już dwie z czterech części trasy – od ul. Pszczyńskiej do ul. Bojkowskiej (obwodnica południowa) oraz od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego (obwodnica zachodnia). Miasto ma również dużą – autostradową obwodnicę, tworzoną przez dwie autostrady (A1 i A4) oraz aleję Jana Nowaka-Jeziorańskiego (tzw. starą autostradę).

Ostatni odcinek obwodnicy zachodniej – od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego – przejmie ruch samochodowy z Drogi Krajowej nr 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Gliwice i Rybnik. Z jednej strony połączy się z odcinkiem obwodnicy wiodącym do ul. Rybnickiej, a z drugiej z ul. Okulickiego prowadzącą do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Dzięki temu mniej samochodów wjedzie do centrum miasta, jeszcze łatwiej będzie można też przemieszczać się pomiędzy dzielnicami czy dojechać do centrów handlowych.

Poprawi się komfort jazdy dla kierowców, a wzdłuż trasy będą mogli jeździć rowerzyści

Powstała blisko dwukilometrowa droga jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdą stronę i z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni. Wybudowany został też m.in. obiekt mostowy z przepustem, przejściem dla zwierząt oraz przejazdem dla rolników, jest nowa kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne, które będą zbierać wody opadowe z drogi.

Wzdłuż jezdni ustawiono słupy oświetlenia ulicznego, a wykorzystane zostanie energooszczędne oświetlenie LED. W okolicy zabudowań w pobliżu skrzyżowania z ul. Daszyńskiego stanęły ekrany akustyczne. Jest też tablica zmiennej treści, która będzie informować kierowców np. o zmieniających się warunkach pogodowych czy utrudnieniach na drogach. Zbudowano zatoki autobusowe do wykorzystania w przyszłości w połączeniach komunikacji miejskiej.

Zapewniono bezpieczny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem ciągu pieszo-rowerowego (od strony ul. Sowińskiego) i dalej poprzez drogi techniczne. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym.

To ważna i duża inwestycja drogowa, której koszt wyniesie około 55 milionów złotych

Obecnie roboty dobiegają końca. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za inwestycję, do zrealizowania pozostały ostatnie prace przy budowie chodników i drogi rowerowej oraz prace porządkowe. Gotowe jest oznakowanie pionowe ze znakami drogowymi, kończy się wykonywanie oznakowania poziomego. Na skrzyżowaniu z ulicami Okulickiego i Sowińskiego prowadzone są testy sygnalizacji świetlnej, która zostanie włączona do funkcjonującego na terenie miasta inteligentnego systemu sterującego, pozwalającego na optymalne zarządzanie ruchem drogowym.

Trwają również odbiory techniczne. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wszczęcie procedury uzyskania decyzji zezwalającej na użytkowanie drogi.

Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to około 55 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice – decyzją Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – otrzymają pomoc finansową w postaci dotacji celowej w ramach Funduszu Odporności w wysokości 7 mln zł.

powiązane artykuły:

Okulickiego gliwice
Lokalne 19 lutego 2024

Przebudowa skrzyżowania ulic Okulickiego i Kozielskiej w Gliwicach wchodzi w kolejny etap

Rondo ul Sienkiewicza Gliwice
Lokalne 15 lutego 2024

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ronda na ul. Sienkiewicza w Gliwicach. Po zakończeniu te

Krem pod oczy wart wyróbowania
Lifestyle 19 lutego 2024

Troska o delikatną skórę wokół oczu to kluczowy element rutyny pielęgnacyjnej dla wielu z nas. W

Skin streaming na skore
Lifestyle 20 lutego 2024

Skin streaming, czyli moda na zupełnie inną pielęgnację ciała zainicjowana przez influencerki sp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3