Zabytkowa Kopalnia Ignacy to dzisiaj miejsce, które służy kulturze, turystyce i mieszkańcom Rybnika. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie trwająca od wielu lat rewitalizacja, wspomagana środkami unijnymi.
Kopalnia Ignacy była jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Dzisiaj to miejsce, które przypomina o historii, ale pokazuje również jak może wyglądać poprzemysłowa przyszłość Górnego Śląska. Obiekty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku zostały zrewitalizowane po to, żeby służyć mieszkańcom i turystom.
- Od 20 lat dzięki środkom z Unii Europejskiej zmieniamy oblicze tych wyjątkowych miejsc związanych z naszą historią. Zabytkowa Kopalnia Ignacy realizowała się przez kilkanaście lat. Na sześć projektów inwestycyjnych, pięć projektów związanych było z finansowaniem europejskim. Łączna kwota realizacji projektów to 40 mln, a 16 mln pochodziło z funduszy europejskich - komentuje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Industrialna perła w Europie
Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest jednym z pierwszych przykładów na to, że teren pokopalniany może przejść całkowitą metamorfozę i służyć dalej ludziom. Zmodernizowane zostały m.in. maszynownie szybów, maszyny parowe oraz inne przestrzenia. Na terenie kompleksu kopalni powstał nawet teren wypoczynkowy, z placem zabaw dla dzieci.
- Wszystko zaczęło się od 2008 roku, kiedy zaadaptowano na cele turystyczne wieżę wodną. W kolejnych latach maszynownia szybu Głowacki. W następnej perspektywie budżetowej zrealizowano trzy projekty: rewitalizacja budynku sprężarkowni, rewitalizacja maszynowni szybu Kościuszko, rewitalizacja terenu za kopalnią - dodaje dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Kiedyś wydobywano tutaj węgiel. Dzisiaj każdy może wręcz dotknąć i zobaczyć przemysłową historię Górnego Śląska.
- W pierwszej kolejności udostępniamy tę przestrzeń na potrzeby działalności kulturalnej i turystycznej. Wykorzystujemy dwa nasze klejnoty industrialne, czyli maszyny parowe, które są uruchamiane na potrzeby pokazu. Ponadto prowadzimy również działalność społeczną. Jest to miejsce, w którym spotykają się mieszkańcy i wykorzystują na swoje potrzeby - mówi Marek Gołosz.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który jest siecią współpracy najważniejszych obiektów po przemysłowych w Europie.