Budowa dwóch centrów przesiadkowych w Zabrzu. Jak postępują prace?

Centrum przesiadkowe Zabrze centrum czerwiec 2023 fot Pawel Ja Nic Janicki 007 scaled

Redakcja

6 lipca, 2023

Mimo trudnych warunków geologicznych, konieczności przeprojektowania posadowienia budynku i wzmocnienia podłoża zakończyły się już prace przy wznoszeniu konstrukcji centrum przesiadkowego przy ul. Goethego w Zabrzu. Mieszkańcy Rokitnicy także mogą obserwować intensywne prace przy budowie centrum, które powstaje przy ul. Ofiar Katynia. 

Centrum przesiadkowe przy ul. Goethego

Prowadzone są tutaj aktualnie roboty związane z wewnętrznymi instalacjami: sanitarnymi, elektrycznymi i teletechnicznymi. Wykonano już znaczną część elewacji klinkierowej oraz szklenie budynku. Wznoszona jest także rampa wjazdowa na parking obiektu. Równolegle prowadzone są roboty drogowe.

Na wcześniejszym etapie prac – przy infrastrukturze drogowej sąsiadującej z dworcem i powstającym obiektem – przełożono instalacje gazowe, wodne, elektryczne i gazowe. Było to konieczne, by móc wybudować w tym miejscu nową infrastrukturę.

Powstający przy ul. Goethego budynek będzie miał docelowo cztery kondygnacje. Na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdą się miejsca parkingowe. Będzie ich 140. Na samej górze powstanie ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport.

Wartość przedsięwzięcia to ponad 54 721 797 zł brutto. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca października br.

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy

Zakończyły się już roboty związane ze wnoszeniem konstrukcji obiektu obsługi pasażerskiej. Prowadzone są już prace wewnątrz obiektu związane z wydzieleniem pomieszczeń oraz instalacjami.

Prace budowlane objęły także przebudowę sieci na terenie nowego centrum przesiadkowego (kanalizacja deszczowa, instalacja sanitarna, wodociąg, magistrala wodociągowa oraz przekładka sieci gazowych). Równolegle prowadzone są roboty w zakresie drogowym.

W przypadku centrum przesiadkowego, które powstanie przy ul. Ofiar Katynia w Rokitnicy, zaplanowano m.in.: otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m2, w którym mieścić się będzie poczekalnia i punkty usługowe.

W obydwu zabrzańskich centrach przewidziano możliwość ładowania pojazdów elektrycznych.

Realizacja projektu pn. „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa IV „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”, działanie 4.5 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie”, poddziałanie 4.5.1 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT”.

powiązane artykuły:

Centrum Rehabilitacji Arena Zabrze otwarcie 2023 fot Pawel Ja Nic Janicki 003 870x440
Lokalne 5 lipca, 2023

Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży od wczoraj, 4 lipca br. mieści się w nowej siedzibie. W

Fontanna w Parku miejskim na pelnym fot Pawel Ja Nic Janicki 005 scaled
Lokalne 3 lipca, 2023

Zakończyła się przebudowa strefy wejściowej do Parku Miejskiego przy ul. Dubiela w Zabrzu. Już w

NZ99735
Lokalne 2 lipca, 2023

Już po raz szósty przez Zabrze poprowadzi trasa wyścigu Tour de Pologne. Najlepsi kolarze świata

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3