Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry z trądzikiem, które mogą prowadzić do powstawania blizn

Blizny po trądziku na twarzy

Redakcja

24 marca, 2023

Pielęgnacja skóry z trądzikiem wymaga szczególnej uwagi. Powinno się jej poświęcić trochę czasu i zachować przy tym dużo ostrożności. Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień i blizn. A to już problem, z którym nie można sobie poradzić jedynie domowymi sposobami. Jakich błędów pielęgnacyjnych zatem nie popełniać? Zobacz!

Jak powstają blizny po trądziku i jak wyglądają?

Blizny po trądziku to nic innego jak uszkodzenie skóry właściwej. Jeśli zmiany w niej są zbyt duże, by tkanka mogła się samodzielnie zregenerować, powstają jaśniejsze lub ciemniejsze zgrubienia. Zmiany te zwykle pojawiają się na skutek przedłużającego się stanu zapalnego na skórze. Przyczynami powstawania blizn potrądzikowych może być zarówno niewłaściwa pielęgnacja, jak i nadmierna ekspozycja na słońce. Często blizny są efektem przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy przeciwhistaminowych, zwłaszcza jeśli ich stosowanie połączone jest z częstym przebywaniem na słońcu bez ochrony UV.

Blizny mogą być:

  • zanikowe, a więc takie, gdzie skóra jest pofałdowana i pokryta wgłębieniami,
  • przerostowe, czyli w postaci twardych wypukłych guzków
  • w formie przebarwień, które przyjmują postać brązowych, czerwonych bądź różowych plam (w zależności do karnacji i ilości melatoniny).

Wyciskanie trądziku

Jednym z podstawowych błędów jest wyciskanie trądziku. Wiele osób uważa, że wyciśnięcie ropy ze zmiany skórnej pomoże szybciej pozbyć się problemu. Tymczasem może to doprowadzić do rozprzestrzenienia bakterii i zainfekowania innych porów, a w konsekwencji do zwiększenia ryzyka powstania blizn.

Nadmierne mycie i pocieranie skóry

To kolejny często popełniany błąd w pielęgnacji skóry trądzikowej. Zbyt intensywne pocieranie nie tylko podrażnia skórę, ale wydłuża gojenie się stanu zapalnego. A to właśnie on odpowiedzialny jest za powstawanie blizn na skórze.

Stosowanie zbyt intensywnych kosmetyków

Powstawaniu blizn sprzyja również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Cera trądzikowa wymaga odpowiedniego traktowania. I mowa tutaj nie tylko o właściwym oczyszczaniu czy tonizowaniu, ale przede wszystkim o doborze sprawdzonych, łagodnych kosmetyków. Wybierając żele, toniki, kremy i inne produkty do pielęgnacji cery trądzikowej zwracaj uwagę na ich skład. Unikaj tych z alkoholem, parabenami i innymi drażniącymi składnikami aktywnymi. Stawiaj raczej na kosmetyki z ekstraktami roślinnymi i naturalnymi, delikatnymi substancjami myjącymi.

Zaniedbywanie ochrony przeciwsłonecznej

Skóra trądzikowa jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania UV. Jeśli masz skłonność do wyprysków, powinnaś zadbać o odpowiednią ochronę niezależnie od pory roku. Na dzień koniecznie stosuj krem z wysokim filtrem ochronnym, nawet jeśli nosisz makijaż. Latem dodatkowo noś kapelusze lub czapki z daszkiem, które ochronią skórę przed nadmiernym wysuszeniem.

Brak odpowiedniego nawilżenia

Wiele osób unika nawilżania skóry trądzikowej w obawie przed nadmiernym jej przetłuszczaniem się. Tymczasem skóra ze skłonnością do zaskórników potrzebuje nawilżenia, jak żadna inna. Dlaczego? Odpowiednio nawilżona tłusta skóra przestaje nadmiernie produkować sebum. Wybierając krem nawilżający do cery trądzikowej, zwróć uwagę, by miał on działanie lekko ściągające i zwężające pory. To również wpłynie pozytywnie na wygaszenie stanu zapalnego skóry.

powiązane artykuły:

Cded
Artykuły 13 sierpnia, 2021

Krem nawilżający do twarzy to bardzo istotny element rutyny pielęgnacyjnej, który jest niezawodny, j

Krem z witaminą c 2023
Lifestyle 22 marca, 2023

Witamina C ma wiele różnych zastosowań dla naszego organizmu i warto docenić ją w codziennej pie

Alantan dermoline krem opinie
Artykuły 3 maja, 2022

Podrażniona skóra potrafi przysporzyć wielu uciążliwych dolegliwości: jest mocno zaczerwieniona i sz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3