Wakacje poza Europą? Potrzebny będzie paszport! Mieszkasz w Bytomiu? Odwiedź lokalne biuro paszportowe

Biuro paszportowe

Redakcja

7 lipca, 2022

Właśnie rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje i wielu z nas nie wyobraża sobie urlopu bez wyjazdu za granicę. Wybierając wczasy poza Unią Europejską i strefą Schengen koniecznie sprawdź ważność swojego paszportu a jeśli go nie posiadasz wystąp z wnioskiem o jego wyrobienie. Mieszkańcy Śląska mają możliwość złożenia wniosku w kilku biurach paszportowych na terenie województwa. Jednym z takich miejsc jest Biuro Paszportowe w Bytomiu

Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wakacje poza Unią Europejską. Gdy już wybiorą swój wymarzony kierunek, klikną „zarezerwuj” okazuje się, że nie posiadają paszportu lub ten, który jest w domu stracił ważność. Czas biegnie tak szybko, że czasem zapominamy, że nasz paszport przeleżał w szufladzie już dobrych kilka lat. I co wtedy?  Nie pozostaje nic innego jak szybka wizyta w Biurze Paszportowym. Sprawdźmy, jak uzyskać nowy dokument: Ile trwa wyrobienie paszportu? Jakie poniesiemy koszty i jakich formalności musimy dokonać?

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?

Przede wszystkim wypełniony wniosek o wydanie paszportu. Można złożyć w dowolnym biurze paszportowym w Polsce, między innymi w Biurze Paszportowym w Bytomiu. Otrzymasz go na miejscu więc nie ma konieczności wcześniejszego drukowania plików dostępnych w internecie.

Do wniosku musisz dołączyć jedną kolorową, i co ważne aktualną, fotografię oraz dowód dokonania opłaty za wydanie paszportu. Zabierz też ze sobą paszport, który obecnie posiadasz a jeśli go nie masz weź dowód osobisty.

biuro paszportowe w Bytomiu

Ile zapłacisz za wyrobienie paszportu?

Koszt wyrobienia paszportu dla osoby dorosłej to obecnie 140 zł. Kwota ta może zostać obniżona jeśli przysługuje Ci ulga albo zniżka.

Z 50%-owej ulgi  możesz skorzystać (czyli zapłacisz 70 zł) jeśli:

 • jesteś uczniem lub studentem,
 • jesteś emerytem lub rencistą,
 • jesteś osobą z niepełnosprawnością,
 • utrzymuje cię twój małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością,
 • przebywasz w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, dostajesz zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • jesteś kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
 • jesteś rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Z kolei 75%-owa ulga przysługuje Ci  gdy:

 • masz mniej niż 26 lat, uczysz się (na przykład studiujesz) i jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • jesteś dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny). Wtedy za paszport zapłacisz 35 zł.

Darmowy paszport otrzyma osoba która:

 • ma ponad 70 lat,
 • przebywa w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • dostaje zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • otrzymała paszport z wadą techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora,
 • jest żołnierzem wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa – nie dotyczy to żołnierzy zawodowych.

Ważne! Jeśli chcesz skorzystać z ulgi przy opłacie za wydanie musisz zabrać ze sobą dokumenty, które potwierdzą, że spełniasz 1 z powyższych warunków.

Ile będziesz czekać na wydanie paszportu w biurze paszportowym w Bytomiu?

Czas wyrabiania dokumentu to około 30 dni od dnia złożenia wniosku.  Jednak niejednokrotnie czas oczekiwania na nowy paszport nie przekracza 2 tygodni.

Co zrobić gdy nie możemy aż tak długo czekać i konieczne jest szybsze wyrobienie dokumentu w związku z pilnym wyjazdem? Możesz wystąpić z wnioskiem o paszport tymczasowy. Jego wyrobienie trwa zazwyczaj kilka dni roboczych. Ma on jednak krótszy termin ważności – maksymalnie 12 miesięcy i wydawany jest tylko w określonych przypadkach np. w związku z pogrzebem lub chorobą kogoś z rodziny albo z działalnością zawodową np. nieplanowaną wcześniej podróżą służbową. 

Biuro paszportowe w Bytomiu znajduje się przy ulicy Parkowej 2. 

Godziny otwarcia:

 • w poniedziałki od godz. 7:30 do godz. 17:30
 • od wtorku do piątku w godzinach 7:30-15:30 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3