Bielsko-Biała przeznaczy w tym roku ponad 60 mln zł na inwestycje drogowe. Gdzie zobaczymy ekipy drogowców?

fot. Paweł Sowa/UMBB

Redakcja

11 stycznia, 2023

Prawie 66 mln zł samorząd Bielska-Białej przeznaczy w 2023 roku na inwestycje drogowe. Drogowcy będą m.in. kontynuować prace na pl. Wojska Polskiego i ul. Łowieckiej, rozpoczną przebudowę ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego i kilka mniejszych zadań.

Jak informuje bielski magistrat, Miejski Zarząd Dróg skupi się przede wszystkim na dokończeniu trwających inwestycji oraz realizacji tych już przygotowanych i zabezpieczonych finansowo. MZD będzie także poszukiwał możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy, umożliwiających finansowanie kolejnych drogowych przedsięwzięć.

Gdzie zatem na pewno zobaczymy ekipy drogowców?

- Przede wszystkim należy wymienić kontynuowane już inwestycje, czyli przebudowę placu Wojska Polskiego wraz z przebudową ul. Cyniarskiej. W trakcie modernizacji jest parking kubaturowy przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Zakończyć ma się też rozbudowa ul. Łowieckiej, współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - zapowiada dyrektor MZD Wojciech Waluś.
- Nową inwestycją o największym planowanym budżecie jest rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego wraz z budową obiektów mostowych nad linią kolejową nr 139. Miasto otrzymało wstępną promesę inwestycyjną w ramach Polskiego Ładu na kwotę 35 mln zł - dodaje W. Waluś.

Wśród mniejszych zadań znajdzie się: budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych (jednego na ul. Stanisława Skrzydlewskiego, dwóch na ul. Karpackiej), budowa nowego przejścia na ul. Górskiej oraz instalacja elementów uspokojenia ruchu w postaci wyświetlacza prędkości na ul. Janowickiej. Miejski Zarząd Dróg oczekuje na zawarcie umowy o dofinansowanie na te zadania; kwota wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest już znana i wynosi ok. 215 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 253 tys. zł.

MZD czeka także na informacje o przyznaniu dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dwie inwestycje: rozbudowę i remont odcinka ul. Akademii Umiejętności w Bielsku-Białej z wnioskowaną kwotą 7,7 mln zł (planowany koszt całkowity 15,9 mln zł) oraz drugi etap rozbudowy ulic Pocztowej i Startowej z wnioskowanym wsparciem 5,9 mln zł (koszt całkowity 12,8 mln zł). Obydwie inwestycje mają być realizowane w latach 2023-2024.

W tym roku MZD planuje również złożyć wnioski o dofinansowanie na realizację przebudowy ul. Schodowej i schodów w rejonie ul. Zamkowej. Choć gmina zabezpieczyła środki we własnym budżecie, w pierwszej kolejności postara się zawalczyć o wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków.

W planach na 2023 rok jest także rozbudowa ul. Warszawskiej (etap IVa). W tym wypadku miasto będzie się starać o wsparcie w ramach środków rezerwy subwencji ogólnej. Realizacja tego projektu jest jednak uzależniona od pozyskania dofinansowania.


Źródło: UM Bielsko-Biała


powiązane artykuły:

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Lokalne 5 stycznia, 2023

U zbiegu ulic Karola Krausa i Józefa Chłopickiego w Bielsku-Białej oddano do użytku odnowiony ter

fot. Get to Skatepark
Lokalne 30 grudnia, 2022

Dzięki inicjatywie lokalnej społeczności deskorolkowej w Bielsku-Białej powstał pierwszy kryty sk

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Wiadomości 7 grudnia, 2022

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wzbogacił się o pierwszą hybrydową salę operacyjną. Koszt inw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3