Andrzej Duda ogłosił, że Polska przekaże Ukrainie czołgi

04 Andrzej Duda Ukraina 20230111 JSZ 0078
Kastelik

Szymon Kastelik

11 stycznia, 2023

11 stycznia we Lwowie odbyło się spotkanie tzw. Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczyli prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. Przywódcy podpisali wspólną deklarację, a Andrzej Duda ogłosił, że Polska przekaże czołgi Leopard Ukrainie.

We Lwowie Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda i Gitanas Nausėda podpisali deklarację w ramach Trójkąta Lubelskiego, w której potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu oraz odnieśli się do wspólnego dziedzictwa państwowego pierwszej Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda ogłosił we Lwowie, że Polska przekaże czołgi Leopard Ukrainie. - Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – zapowiedział Andrzej Duda.

Prezydent Polski na konferencji prasowej ponownie podkreślił, że trzeba pomóc Ukrainie, ponieważ wynik wojny z Rosją będzie miał ważny wpływ na resztę wolnego i demokratycznego świata. - Musi ta agresja zostać zatrzymana - stwierdził Duda.

- To my byliśmy tym pierwszym państwem, które rzeczywiście udzieliło Ukrainie – jak na tamten moment – wręcz spektakularnej pomocy. Przypomnę, że przekazaliśmy Ukrainie 240 czołgów; że przekazaliśmy setki tysięcy, miliony sztuk amunicji; że przekazaliśmy karabinki Grot do dyspozycji armii ukraińskiej; że przekazaliśmy także armatohaubice Krab, które odegrały ogromną rolę w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. I że cały czas przekazujemy Ukrainie różne formy wsparcia, uzbrojenia, spektakularne wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun do użycia przez indywidualnych żołnierzy, które wykazały się tutaj rzeczywiście wielkimi możliwościami odpierania rosyjskiej agresji - przypomniał prezydent Polski.

fot. Kancelaria Prezydenta Jakub Szymczuk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 57.4µg/m3 PM2.5: 51.8µg/m3