Bezpłatne badania na Stadionie Śląskim. Startuje innowacyjny program prozdrowotny

Badania na stadionie slaskim

Redakcja

13 lutego, 2024

Startuje innowacyjny program prozdrowotny, który umożliwi dzieciom i młodzieży skorzystanie z badań w zakresie wad postawy oraz otyłości. Badania będą odbywać się przy użyciu profesjonalnego sprzętu medycznego, a udział w nich jest całkowicie darmowy.

Zgodnie z raportem NIK z 2020 r. aż 50-60% uczniów szkół podstawowych zmaga się ze zniekształceniami kręgosłupa oraz wadami stóp i kolan. Głównym problemem jest tutaj brak profilaktyki, dlatego też na Stadionie Śląskim przeprowadzony zostanie pilotażowy projekt „Wady postawy i otyłości u dzieci i młodzieży”, mający na celu wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiednich kroków. Badania będą realizowane przez Akademickie Centrum Medyczne AWF Katowice, a skorzystać z nich mogą dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat z województwa śląskiego.

Program jest częścią działań Stadionu Śląskiego na rzecz zdrowia i dobrej kondycji fizycznej dzieci oraz młodzieży z regionu. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu wykwalifikowany personel przeprowadzi badanie indeksu masy ciała (BMI) oraz ocenę postawy. Kompleksowa analiza BMI pomoże w ocenie masy ciała i związanych z nią aspektów zdrowotnych, a badania postawy pozwolą zidentyfikować ewentualne problemy i wady sylwetki, co jest kluczowe dla zapobiegania dysfunkcji kręgosłupa oraz utrzymania zdrowego trybu życia. Co istotne, w przypadku wykrycia nieprawidłowości uczestnicy otrzymają kompleksowe informacje i wskazówki na temat tego, jakie kroki należy podjąć, by wyeliminować istniejące wady. Takie osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych (endokrynolog, dietetyk, fizjoterapeuta, ortopeda) lub zostaną przekierowane do dedykowanych placówek NFZ, które będą współpracować z realizatorem badań. Dzięki temu programowi uczniowie będą mieć więc możliwość świadomego dbania o swoje zdrowie już od najmłodszych lat.

Po analizie badań przez specjalnie stworzony zespół specjalistów wyłonią się trzy grupy:

 • uczniowie zdrowi – nie wymagają dalszych działań,
 • uczniowie z niewielkimi wadami postawy oraz z niewielką nadwagą – zostaną skierowani do poradni ACM AWF Katowice, do ich dyspozycji będą bezpłatne konsultacje dietetyczne oraz spotkanie z fizjoterapeutami, gdzie ustalą plan ćwiczeń korygujących wady postawy,
 • uczniowie ze znacznymi wadami postawy oraz dużą nadwagą – zostaną skierowani do dziecięcego ortopedy oraz do poradni endokrynologicznej współpracujących
  z realizującym badania w ramach NFZ (całość działań będzie koordynowana przez ACM AWF Katowice).

Badania będą przeprowadzane na Stadionie Śląskim do końca roku. Pierwsze odbędą się już 23 lutego 2024 r.

  powiązane artykuły:

  Jakie badanie na borelioze
  Lifestyle 9 czerwca, 2023

  Borelioza to bardzo podstępna choroba, którą jest niezwykle trudno wyleczyć. Tak naprawę to niew

  Nhggntfgv
  Lokalne 26 maja, 2022

  Dziesięć śląskich szpitali weźmie udział w pikniku militarnym organizowany z okazji Dnia Weterana Dz

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  12 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3